Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to fa translation catalogue (1270 entries)

en: Error stack trace
fa: خطا در ردیابی پشته

en: Response
fa: پاسخ

en: Error message
fa: پیام خطا

en: Status code
fa: کد وضعیت

en: Request method
fa: روش درخواست

en: Request URL
fa: نشانی اینترنتی درخواست

en: Error details
fa: جزئیات خطا

en: Prep time
fa: زمان آماده سازی

en: Want to continue?
fa: می خواهید ادامه دهید؟

en: SEO Workouts
fa: تمرینات سئو

en: Revise this step
fa: این مرحله را بازبینی کنید

en: Finish this step
fa: این مرحله را به پایان برسانید

en: Enter step
fa: مرحله را وارد کنید

en: Instructions
fa: دستورالعمل ها

en: Instructions title
fa: عنوان دستورالعمل ها

en: Read more about how internal linking can improve your site structure.
fa: در مورد چگونگی پیوند دادن داخلی بیشتر بخوانید چرا که می تواند ساختار سایت شما را بهبود بخشد.

en: Link suggestions
fa: پیشنهادات لینک

en: Insights
fa: تحلیل‌ها

en: Read more about Schema.
fa: دربارهٔ اسکیما بیشتر بخوانید

en: Default image
fa: تصویر پیش‌فرض

en: Rewrite titles
fa: بازنویسی عنوان‌ها

note: translators: %s is the plural version of the post type's name.
en: %s archive settings
fa: %s تنظیمات بایگانی‌ها

note: translators: %s is the singular version of the post type's name.
en: Single %s settings
fa: تکی %s تنظیمات

en: Cooking time
fa: زمان پخت و پز

en: Enter a recipe description
fa: توضیح دستور را وارد کنید

en: A description of the recipe.
fa: یک توضیح دستور.

en: Recipe description
fa: توضیح دستور

en: Unlock with Premium
fa: بازکردن با پرمیوم

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: To unlock this feature please update %s to the latest version.
fa: برای بازکردن قفل این ویژگی، خواهشمندیم %s را به آخرین نگارش به‌روزرسانی کنید.

en: Social description
fa: توضیح اجتماعی

en: Social title
fa: عنوان اجتماعی

en: Social image
fa: تصویر اجتماعی

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: No %1$s plugins have been installed. You don't seem to own any active subscriptions.
fa: هیچ %1$s نصب نشد. بنظر هیچ اشتراک فعال ندارید.

note: Translators: %s expands to the error message.
en: Addon installation failed because of an error: %s.
fa: نصب افزودنی شکست خورد به دلیل خطای:%s.

en: You are not allowed to install plugins.
fa: شما مجاز به نصب افزونه نیستید.

note: Translators: %s expands to the name of the addon.
en: Addon installed.
fa: افزودنی نصب شد.

note: Translators:%s expands to the error message.
en: Addon activation failed because of an error: %s.
fa: فعالسازی افزونه ناموفق بود چون خطای %s رخ داده است.

en: You are not allowed to activate plugins.
fa: شما مجاز به فعالسازی افزونه نیستید.

note: Translators: %s expands to the name of the addon.
en: Addon activated.
fa: افزودنی فعال شده

note: translators: %1$s expands to an anchor tag to the admin premium page, %2$s expands to Yoast SEO Premium, %3$s expands to a closing anchor tag
en: %1$s Continue to %2$s%3$s
fa: %1$s ادامه به %2$s%3$s

en: Installing and activating addons
fa: نصب و فعالسازی افزودنی‌ها

en: the following addons
fa: افزودنی‌های زیر

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s SEO installation
fa: %s نصب سئو

en: Install and activate
fa: نصب و فعال کنید

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Please confirm below that you would like to install %s on this site.
fa: لطفا تائید کنید که می خواهید این %s در سایت شما نصب شود.

en: Shopping data preview:
fa: پیش‌نمایش داده‌‌های خرید:

en: Availability
fa: موجودی

en: Price
fa: قیمت

note: Translators: %s expands to the actual rating, e.g. 8/10.
en: Rating
fa: امتیاز

en: %s reviews
fa: بررسی‌ها %s

en: Rating: %s
fa: امتیاز: %s

en: Image
fa: تصویر

en: Add a block to your recipe...
fa: به دستورالعمل خود یک بلاک اضافه کنید....

en: Serves #
fa: خدمت #

en: Create a Recipe in an SEO-friendly way. You can only use one Recipe block per post.
fa: ایجاد دستورالعمل با یک روش سئوی خوب. شما می توانید فقط یک گیرنده برای هر نوشته ایجاد کنید.

note: translators: %1$s expands to Yoast
en: %1$s Recipe
fa: %1$s دستورالعمل

en: Enter a recipe name
fa: نام دستورالعمل را وارد کنید

note: Translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s to an opening anchor tag for a link leading to the Plugins page, and %3$s to a closing anchor tag.
en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. Please contact your network admin to enable auto-updates for %1$s.
fa: می بینیم که شما به روزرسانی خودکار وردپرس را فعال کرده اید. توصیه می کنیم این کار را برای %1$s نیز انجام دهید. از این طریق می توانیم تضمین کنیم که وردپرس و %1$s به صورت همگرا به کار خود ادامه می دهند. لطفاً برای فعال کردن به روزرسانی خودکار%1$s با سرپرست شبکه خود تماس بگیرید.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Required by %s
fa: ضروری با %s

note: Translators: %1$s resolves to Yoast SEO.
en: Auto-updates are disabled based on this setting for %1$s.
fa: بروزرسانی خودکار بر اساس این تنظیمات به مدت %1$s غیر فعال شده است.

note: Translators: %1$s resolves to Yoast SEO.
en: Auto-updates are enabled based on this setting for %1$s.
fa: بروزرسانی خودکار بر اساس این تنظیمات به مدت %1$s فعال شده است.

note: Translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s to an opening anchor tag for a link leading to the Plugins page, and %3$s to a closing anchor tag.
en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. %2$sGo to your plugins overview to enable auto-updates for %1$s.%3$s
fa: متوجه شدیم شما به روزرسانی خودکار وردپرس را فعال کرده اید. ما توصیه می کنیم که شما برای این %1$s هم انجام دهید. این روش ما می توانیم گارانتی کنیم که وردپرس و  %1$s می تواند به راحتی با یکدیگر اجرا شود. %2$s به بخش افزونه‌ها رفته برای اینکه بروزرسانی خودکار را برای %1$s.%3$s فعال کنید

en: New
fa: جدید

en: Schema analysis:
fa: آنالیز اسکیما

en: seconds
fa: ثانیه

en: Remove image
fa: حذف تصویر

en: Select image
fa: انتخاب تصویر

en: Replace image
fa: جایگزینی تصویر

en: Enable Breadcrumbs for your theme
fa: برای پوسته خود ریزآدرس‌ها را فعال کنید

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Note: You can always choose to enable / disable them for your theme below. This setting will not apply to breadcrumbs inserted through a widget, a block or a shortcode.
fa: توجه: شما همیشه می توانید فعال/غیرفعال بدون را برای زیر پوسته خود انتخاب کنید. این تنظیمات به ریزآدرسی که از میان ابزارک، بلوک و یا کد کوتاه اضافه شده است اعمال نمی شود.

note: translators: %1$s expands to 'Yoast'.
en: %1$s premium plugin updates work fine
fa: %1$s افزونه پریمیوم نمی‌تواند به‌روزرسانی شود اما به‌درستی کار می‌کند

note: translators: %1$s expands to 'Yoast'.
en: %1$s premium plugins cannot update
fa: %1$s افزونه‌های پریمیوم نمی‌تواند به‌روزرسانی شود

en: site structure
fa: ساختار سایت

en: internal linking
fa: لینک‌های داخلی

en: breadcrumbs
fa: مسیر راهنما

en: seo
fa: سئو

en: Adds the Yoast SEO breadcrumbs to your template or content.
fa: افزودن مسیرهای راهنمای یوست به محتوا یا قالب

en: Yoast Breadcrumbs
fa: مسیر راهنمای یوست

en: The post could not be found.
fa: نوشته نمی‌تواند پیدا شود.

note: translators: %s is the reason given by WordPress.
en: The term is considered invalid. The following reason was given by WordPress: %s
fa: این اصطلاح غیر معتبر در نظر گرفته می شود.دلیل زیر توسط وردپرس بیان شده است: %s

en: The term could not be found.
fa: شرط نمی تواند پیدا شود.

en: This feature has been disabled since subsites never send tracking data.
fa: این ویژگی زمانی که سایت‌های جانبی داده‌های رهگیری شده را ارسال نکنند غیرفعال است.

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to an closing anchor tag.
en: We notice that you have installed WPML. To make sure your canonical URLs are set correctly, %1$sinstall and activate the Yoast SEO Multilingual add-on%2$s as well!
fa: متوجه شدیم شما WPML نصب کرده اید. برای اطمینان از صحیح بودن آدرس‌های canonical، %1$s افزودنی سئوی چندزبانه %2$s را نصب و فعال نمایید!

en: Because of a change in your category base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
fa: به دلیل تغییر در تنظیمت پایه‌ دسته، برخی از داده‌های سئوی شما به پردازش مجدد نیاز دارد.

note: Translators: %1$s translates to the Post Label in singular form
en: Unfortunately we cannot save changes to your SEO settings while you are working on a draft of an already-published %1$s. If you want to save your SEO changes, make sure to click 'Update', or wait to make your SEO changes until you are ready to update the %1$s.
fa: متاسفانه هنگامی که شما در حال پیشنویس یا انتشار  %1$s هستید نمی توانیم تنظیمات سئو را ذخیره کنیم. اگر می خواهید تغییرات سئو را ذخیره کنید، مطمئن شوید روی به‌روزرسانی کلیک کرده یا منتظر تغییرات سئو تا هنگامی که شما آماده بروزرسانی %1$s شوید.

en: Got it
fa: فهمیدم

en: Get started with Yoast SEO's content analysis for Elementor!
fa: با آنالیز محتوای افزونه برای المنتور شروع کنید!

en: New: Yoast SEO for Elementor
fa: جدید: سئو برای المنتور

en: Find out how a rich snippet can improve visibility and click-through-rate.
fa: دریابید که چگونه یک نشانه‌گذاری می تواند قابلیت مشاهده و سرعت کلیک را بهبود بخشد.

en: This adds an author byline and reading time estimate to the article’s snippet when shared on Slack.
fa: با اضافه کردن برآورد زمان خواندن ، یک خط نویسنده و نویسنده به قطعه مقاله هنگامی که در Slack به اشتراک گذاشته می شود ، اضافه می شود.

en: Enhanced Slack sharing
fa: اشتراک گذاری شل پیشرفته

note: translators: 1: Expands to Yoast SEO
en: Wait for a week or so, until %1$s automatically processes most of your content in the background.
fa: برای یک هفته یا بیشتر منتظر بمانید، تا %1$s بیشتر محتوای شما در پس‌زمینه پردازش شود.

note: translators: %s expands to the reading time number, in minutes
en: %s minute | %s minutes
fa[0]: %s دقیقه

note: translators: %s expands to the reading time number, in minutes
en: Est. reading time
fa: زمان تقریبی برای خواندن

en: Written by
fa: نوشته‌شده بدست

en: Google Rich Results Test
fa: بررسی نشانه‌گذاری گوگل

en: Because of a change in your tag base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
fa: به دلیل تغییری در تنظیمات دسته بندی شما ، برخی از داده های سئو باید دوباره پردازش شوند.

note: translators: %s: 'Semrush'
en: The %s integration offers suggestions and insights for keywords related to the entered focus keyphrase.
fa: ادغام %s پیشنهادات و بینش هایی را برای کلمات کلیدی مرتبط با عبارت کلیدی وارد شده ارائه می دهد.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %1$s integrations with third-party products for all sites in the network. By default all integrations are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle an integration on or off for their site. When you disable an integration here, site admins will not be able to use that integration at all.
fa: این برگه به شما امکان می دهد ادغام %1$s را با محصولات شخص ثالث برای همه سایتهای شبکه بصورت انتخابی غیرفعال کنید. به طور پیش فرض همه ادغام ها فعال هستند ، که به مدیران سایت اجازه می دهد اگر بخواهند یکپارچه سازی سایت خود را روشن یا خاموش کنند ، خودشان انتخاب کنند. وقتی یک ادغام را در اینجا غیرفعال کنید ، سرپرستان سایت به هیچ وجه نمی توانند از آن ادغام استفاده کنند.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s can integrate with third parties products. You can enable or disable these integrations below.
fa: %1$s می تواند با محصولات اشخاص ثالث ادغام شود. در زیر می توانید این ادغام ها را فعال یا غیرفعال کنید

en: Activate your subscription
fa: اشتراک خود را فعال کنید

en: Stop SEO data optimization
fa: متوقف کردن بهینه سازی اطلاعات

en: Optimizing SEO data... This may take a while.
fa: بهینه سازی داده ها ... این ممکن است مدتی طول بکشد

en: SEO data optimization complete
fa: بهینه سازی اطلاعات تکمیل گردید

en: SEO data optimization is disabled for non-production environments.
fa: بهینه سازی داده های SEO برای محیط های غیر تولیدی غیرفعال است.

en: This feature includes and replaces the Text Link Counter and Internal Linking Analysis
fa: این ویژگی شامل و جایگزینی متن پیوندی و تجزیه و تحلیل پیوند داخلی است

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO Premium".
en: Check out %s!
fa: بررسی خروجی %s !

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO".
en: Would you like to be able to add these related keyphrases to the %s analysis so you can optimize your content even further?
fa: آیا می خواهید این عبارات کلیدی مرتبط را به تجزیه و تحلیل%s اضافه کنید تا بتوانید محتوای خود را حتی بیشتر بهینه کنید؟

en: We've encountered a problem trying to get related keyphrases. Please try again later.
fa: ما برای بدست آوردن کلمات مرتبط دچار مشکل شده ایم. لطفا دوباره تلاش نمایید.

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO".
en: You've reached the maximum amount of 4 related keyphrases. You can change or remove related keyphrases in the %s metabox or sidebar.
fa: شما به حداکثر 4 عبارت کلیدی مرتبط رسیده اید. شما می توانید کلمات کلیدی مرتبط در این %s متاباکس یا سایدربار راتغییر دهید یا پاک نمایید.

note: translators: %1$s expands to "Yoast SEO", %2$s expands to "Semrush".
en: Please wait while %1$s connects to %2$s to get related keyphrases...
fa: لطفا صبر کنید زیرا %1$s در حال ارتباط با %2$s برای دریافت کلمات کلیدی مرتبط می باشد.

note: translators: %s : Expands to "Semrush".
en: Upgrade your %s plan
fa: ارتقا %s

note: translators: %s : Expands to "Semrush".
en: You've reached your request limit for today. Check back tomorrow or upgrade your plan over at %s.
fa: شما برای امروز به حد مجاز خود رسیده اید. فردا دوباره بررسی کنید یا برنامه خود را به %s ارتقا دهید

en: Last month
fa: ماه گذشته

en: Two months ago
fa: دو ماه گذشته

en: Three months ago
fa: سه ماه گذشته

en: Four months ago
fa: چهار ماه گذشته

en: Five months ago
fa: پنج ماه گذشته

en: Six months ago
fa: شش ماه گذشته

en: Seven months ago
fa: هفت ماه گذشته

en: Eight months ago
fa: هشت ماه گذشته

en: Nine months ago
fa: نه ماه گذشته

en: Ten months ago
fa: ده ماه گذشته

en: Eleven months ago
fa: یازده ماه گذشته

en: Twelve months ago
fa: دوازده ماه گذشته

note: translators: %s expands to Semrush
en: Get more insights at %s
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر %s

en: Keyphrase volume in the last 12 months on a scale from 0 to 100.
fa: مقدار کلمات کلیدی در 12 ماه گذشته در مقیاس 0 تا 100

en: Learn more about the related keyphrases trend
fa: درباره روند عبارات کلیدی مرتبط بیشتر بیاموزید

en: Trend
fa: روند

en: Learn more about the related keyphrases volume
fa: درباره مقدار عبارات کلیدی مرتبط بیشتر بیاموزید

en: Volume
fa: مقدار

en: Related keyphrase
fa: عبارت کیلدی مرتبط

en: Select country
fa: انتخاب کشور

en: Show results for:
fa: نمایش نتایج برای :

en: Please enter a focus keyphrase first to get related keyphrases
fa: لطفاً ابتدا یک کلمه کلیدی  وارد کنید تا عبارتهای مرتبط را بدست آورید

en: Sorry, there's no data available for that keyphrase/country combination.
fa: با عرض پوزش ، هیچ داده ای برای آن عبارت کلیدی / ترکیب کشور موجود نیست

en: Get related keyphrases
fa: عبارات کلیدی مرتبط را دریافت کنید

en: Related keyphrases
fa: کلمات کلیدی مرتیط

en: The number of headers and header labels don't match.
fa: مقدار هدرها و برچسب های سرصفحه مطابقت ندارند.

en: All permalinks were successfully reset
fa: تمام پیوند های یکتا با موفقیت به تنظیم اولیه بازگشته اند

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored.
fa: با اجازه دادن به ما برای بهینه سازی نحوه ذخیره سازی داده های سئو می توانید سرعت سایت خود را افزایش داده و از ساختار پیوند داخلی خود مطلع شوید.

en: Start SEO data optimization
fa: شروع بهینه سازی اطلاعات

en: Learn more about the benefits of optimized SEO data.
fa: درباره مزایای بهینه سازی داده ها از نظر سئو بیشتر بدانید

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored. If you have a lot of content it might take a while, but trust us, it's worth it.
fa: با اجازه دادن به ما برای بهینه سازی، نحوه ذخیره سازی داده های سئو می توانید سرعت سایت خود را افزایش داده و از ساختار پیوند داخلی خود مطلع شوید. اگر مطالب زیادی دارید ممکن است مدتی طول بکشد ، اما به ما اعتماد کنید ، ارزشش را دارد.

en: Optimize SEO Data
fa: بهینه سازی اطلاعات

en: If the problem persists, please contact support.
fa: اگر به مشکلی یرخورد نموده اید لطفا با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

note: Translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Yoast SEO tools page, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: Something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please %1$sre-start the process%2$s.
fa: مشکلی پیش آمده است و ما نتوانستیم بهینه سازی داده های شما را انجام دهیم.  %1$sلطفا دوباره تلاش نمایید%2$s

note: translators: %s expands to a mailto support link.
en: If you still need support and have an active subscription for this product, please email %s.
fa: اگر شما یک اشتراک فعال برای این محصول دارید و نیاز به پشتیبانی پیدا کرده اید لطفا برای ما ایمیل ارسال نمایید %s

note: translators: 1: expands to <a> that refers to the help page, 2: </a> closing tag.
en: You can probably find an answer to your question in our %1$shelp center%2$s.
fa: شما می توانید جواب سوالات خود را در  %1$sمرکز پشتیبانی %2$s پیدا نمایید.

en: Need support?
fa: آیا نیاز به پشتیبانی دارید؟

note: translators: %1$s: expands to an opening anchor tag, %2$s: expands to a closing anchor tag
en: Disabling Yoast SEO's XML sitemaps will not disable WordPress' core sitemaps. In some cases, this %1$s may result in SEO errors on your site%2$s. These may be reported in Google Search Console and other tools.
fa: نقشه سایت xml برای yoast غیر فعال می باشد زیرا نمی تواند نقشه سایت هسته وردپرس را غیر فعال کند. در این مواقع%1$s بعضی از نتایج بهینه سازی در سایت شما با ارورهایی مواجه می شود%2$s. این مورد ممکن است در کنسول جستجوی گوگل و دیگر ابزار ها گزارش گردد.

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Twitter preview
fa: پیش نمایش تویتر

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Facebook preview
fa: پیش نمایش فیسبوک

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Return to your %s
fa: برگشت به %s

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Make sure to save your %s for changes to take effect
fa: آیا اطمینان دارید این تغیرات  %s ذخیره نمایید.

en: Make your products stand out in Google
fa: محصولات خود را در Google برجسته کنید

en: Everything you need for Google News
fa: هر آنچه برای اخبار Google نیاز دارید

en: Start ranking better for your videos
fa: رتبه بندی فیلم های خود را بهبود ببخشید

en: Stop losing customers to other local businesses
fa: از دست دادن مشتری به سایر مشاغل محلی را متوقف کنید

note: translators: 1: Yoast SEO, 2: translated version of "Off"
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to remove posts from the search results or change the canonical. The settings in the schema tab allows a user to change schema meta data for a post. These are things you might not want any author to do. That's why, by default, only editors and administrators can do this. Setting to "%2$s" allows all users to change these settings.
fa: بخش پیشرفته جعبه متا %1$s ها به کاربر اجازه می دهد پست ها را از نتایج جستجو حذف کند یا متعارف را تغییر دهد. تنظیمات موجود در برگه طرح به کاربر اجازه می دهد داده های متا طرحواره را برای یک پست تغییر دهد. اینها مواردی است که شما ممکن است از هیچ نویسنده ای نخواهید انجام ندهد. به همین دلیل است که به طور پیش فرض فقط ویراستاران و سرپرستان می توانند این کار را انجام دهند. تنظیم روی "%2$s" به همه کاربران امکان تغییر این تنظیمات را می دهد.

en: Security: no advanced or schema settings for authors
fa: امنیت: تنظیمات پیشرفته یا طرحواره برای نویسندگان وجود ندارد

note: translators: %1$s expands to the plural name of the current post type, %2$s expands to the current site wide default.
en: Default for %1$s (%2$s)
fa: پیش فرض برای %1$s (%2$s)

en: This helps search engines understand your website and your content. You can change some of your settings for this page below.
fa: این به موتورهای جستجو کمک می کند وب سایت و محتوای شما را درک کنند. می توانید برخی از تنظیمات خود را برای این صفحه در زیر تغییر دهید.

en: Yoast SEO automatically describes your pages using schema.org
fa: Yoast SEO به طور خودکار صفحات شما را با استفاده از schema.org توصیف می کند

en: default
fa: پیشفرض

en: Article type
fa: نوع مقاله

en: Page type
fa: نوع برگه

en: Learn more about page or content types
fa: درباره انواع برگه یا محتوا بیشتر بیاموزید

en: What type of page or content is this?
fa: این چه نوع برگه یا محتوایی است؟

en: Learn more about structured data with Schema.org
fa: با داده های ساخت یافته با Schema.org بیشتر بیاموزید

note: translators: %1$s expands to the plural name of the current post type, %2$s and %3$s expand to a link to the Search Appearance Settings page
en: You can change the default type for %1$s in your %2$sSearch Appearance Settings%3$s.
fa: می توانید نوع پیش فرض را برای %1$s خود در%2$s  تنظیمات ظاهر جستجو%3$s تغییر دهید.

note: translators: %1$s expands to an indexable object's name, e.g. Posts or Pages.
en: Upon saving, this setting will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched. | Upon saving, these settings will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched.
fa[0]: پس از ذخیره ، این تنظیمات برای همه %1$s شما اعمال می شود. %1$s که به صورت دستی پیکربندی شده باشد دست نخورده باقی می ماند.

note: translators: %1$s expands to an indexable object's name, e.g. Posts or Pages.
en: Choose how your %1$s should be described by default in your site's schema.org markup. You can change these settings for individual %1$s.
fa: نحوه توصیف %1$s خود را به طور پیش فرض در علامت گذاری سایت schema.org انتخاب کنید. می توانید این تنظیمات را برای %1$s فردی تغییر دهید.

en: Learn more about the schema settings
fa: درباره تنظیمات طرحواره بیشتر بیاموزید

en: Schema settings
fa: تنظیمات اسکیما(Schema)

en: Default Article type
fa: نوع مقاله پیش‌فرض

en: Default Page type
fa: نوع برگه پیش‌فرض

en: Report
fa: گزارش

en: Tech Article
fa: مقاله تکنولوژی

en: Scholary Article
fa: مقاله بورس تحصیلی

en: Satirical Article
fa: مقاله طنز

en: Advertiser Content Article
fa: مقاله محتوای تبلیغی

en: News Article
fa: مقاله خبری

en: Social Media Posting
fa: نوشته رسانه اجتماعی

en: Article
fa: مقاله

en: Search Results Page
fa: برگه نتایج جستجو

en: Real Estate Listing
fa: لیست املاک

en: Checkout Page
fa: صفحه پرداخت

en: Collection Page
fa: برگه مجموعه

en: Medical Web Page
fa: برگه سایت درمانی

en: Contact Page
fa: صفحه تماس با ما

en: Profile Page
fa: صفحه پروفایل

en: QA Page
fa: برگه سوال و جواب

en: FAQ Page
fa: برگه سوالات متداول

en: About Page
fa: صفحه درباره ما

en: Item Page
fa: برگه مورد

en: Web Page
fa: برگه وب

note: translators: 1: Yoast SEO
en: Allow us to track some data about your site to improve our plugin.
fa: به ما اجازه دهید برخی از داده ها را در مورد سایت خود ردیابی کنیم تا افزونه ما بهبود یابد.

en: Usage tracking
fa: رهگیری استفاده

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: Help us improve %s
fa: ما را در بهبود دادن %s کمک کنید.

en: Read more about our usage tracking.
fa: درباره ردیابی استفاده ما بیشتر بخوانید.

en: At Yoast, we are always keen on providing the very best experience for you. To do so, we'd like to collect some data about which other plugins and themes you have installed, and which features you use and don't use. Be assured that we'll never resell that data. And of course, as always, we won't collect any personal data about you or your visitors!
fa: ما در Yoast همیشه مشتاق ارائه بهترین تجربه برای شما هستیم. برای انجام این کار، ما می‌خواهیم برخی از داده‌ها را در مورد اینکه کدام افزونه‌ها و پوسته‌های دیگر را نصب کرده‌اید و ویژگی‌هایی را که استفاده می‌کنید و استفاده نمی‌کنید جمع آوری کنیم. مطمئن باشید که ما هرگز آن داده‌ها را به فروش نمی‌رسانیم. و البته مثل همیشه ما هیچگونه اطلاعات شخصی در مورد شما یا بازدید کنندگان شما جمع آوری نمی‌کنیم!

en: Yes, you can track my site's data!
fa: بله، می توانید داده‌های سایت من را رهگیری کنید!

en: No, I don't want to allow you to track my site data.
fa: نه ، من نمی خواهم به شما امکان پیگیری داده های سایتم را بدهم.

en: Can we collect anonymous information about your website and its usage?
fa: آیا می توانیم اطلاعاتی را به صورت ناشناس از وب سایت شما جمع آوری کنیم؟

en: Yoast How-to
fa:  Yoast چگونه به

en: Structured Data
fa: ساختار داده

en: Yoast FAQ
fa: سوالات متداول یوست

en: Because of a change in your permalink structure, some of your SEO data needs to be reprocessed.
fa: به دلیل تغییر در ساختار پیوند ثابت شما ، برخی از داده های سئو شما نیاز به پردازش مجدد دارند

en: Because of a change in your home URL setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
fa: به دلیل تغییر در تنظیمات آدرس اینترنتی خانه ، برخی از داده های سئو شما باید دوباره پردازش شوند.

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Modify your %s description by editing it right here...
fa: تغییر دادن %s توضیح توسط ویرایش آن در این‌جا...

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Modify your %s title by editing it right here...
fa: عنوان %s را در اینجا تغییر دهید...

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: %s preview
fa: %s پیش‌نمایش

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Not all the words from your keyphrase "%4$s" appear in the SEO title. %2$sFor the best SEO results write the exact match of your keyphrase in the SEO title, and put the keyphrase at the beginning of the title%3$s.
fa: %1$sکلیدواژه در عنوان%3$s: همه واژه‌ها در کلیدواژه "%4$s" عنوان سئو نیست. %2$s برای نتیجه سئوی بهتر دقیقا کلیدواژه را در ابتدای عنوان سئو بنویسید %3$s.

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Does not contain the exact match. %2$sTry to write the exact match of your keyphrase in the SEO title and put it at the beginning of the title%3$s.
fa: %1$s کلیدواژه در عنوان%3$s: هم‌خوانی دقیقی یافت نشد. %2$s سعی کنید کلیدواژه را در عنوان سئو و در ابتدای آن استفاده کنید%3$s.

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: The exact match of the focus keyphrase appears in the SEO title, but not at the beginning. %2$sMove it to the beginning for the best results%3$s.
fa: %1$sکلیدواژه در عنوان%3$s: هم‌خوانی کلیدواژه کانونی دقیقا در عنوان سئو ظاهر شده، اما در ابتدای آن نیست.%2$s برای نتیجه بهتر آن‌را به ابتدای عنوان سئو منتقل کنید%3$s.

note: Translators: %s expands to Twitter, %s expands to the 5MB size.
en: The file size of the uploaded image is too large for %s. File size must be less than %s.
fa: حجم تصویر بارگذاری شده خیلی زیاد است برای %s. حجم تصویر باید کمتر از%s باشد.

note: Translators: %s expands to the jpg format, %s expands to the png format, %s expands to the gif format.
en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s, %s and %s.
fa: پسوند تصویر بارگذاری شده پشتیبانی نمی شود.پسوند پشتیبانی شده: %s, %s, %s و %s.

note: Translators: %s expands to the gif format, %s expands to the gif format.
en: You have uploaded a %s. Please note that, if it’s an animated %s, only the first frame will be used.
fa: شما بارگذاری کردید%s. توجه داشته باشید اگر %s متحرک باشد، فقط اولین فریم آن نمایش داده می شود.

en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels. The maximum dimensions are %dx%d pixels.
fa: اندازه تصویر مناسب نیست. حداقل اندازه تصویر %dx%d در پیکسل است. حداکثر اندازه %dx%d در پیکسل است.

note: Translators: %s expands to the jpg format, %s expands to the png format, %s expands to the gif format.
en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s and %s.
fa: پسوند تصویر بارگذاری شده پشتیبانی نمی شود. پسوندهای پشتیبانی شده:%s, %s و %s.

note: Translators: %d expands to the minimum width, %d expands to the minimum hight
en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels.
fa: اندازه تصویر مناسب نیست. حداقل اندازه %dx%d در پیکسل است.

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Internal Linking Blocks
fa: لینک های مسدود شده داخلی %1$s

en: Open in new tab
fa: بازکردن در زبانه جدید

en: This is a sponsored link or advert (mark as %1$ssponsored%2$s)%3$s
fa: این یک پیوند sponsored یا تبلیغ است (نشانه‌دار به‌عنوان %1$ssponsored%2$s)%3$s

en: Search engines should ignore this link (mark as %1$snofollow%2$s)%3$s
fa: موتورهای جستجو باید این پیوند را نادیده بگیرند ( نشانه‌دار به‌عنوان%1$snofollow%2$s)%3$s

en: Learn more about marking a link as nofollow or sponsored.
fa: یادگیری بیشتر درباره نشانه‌دار کردن پیوند به‌عنوان nofollow یا sponsored.

en: Link inserted.
fa: لینک درج شد.

en: Link edited.
fa: لینک ویرایش شد.

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
fa: هشدار: پیوند وارد شده است، اما ممکن است خطاهایی داشته باشد. لطفا آن را امتحان کنید.

en: Link
fa: پیوند

en: Unlink
fa: حذف لینک

en: Link removed.
fa: پیوند پاک شد.

en: Please upgrade your WordPress version or install the Gutenberg plugin to get this %1$s feature.
fa: لطفا نسخۀ وردپرس را ارتقاء دهید یا افزونۀ گوتنبرگ را برای دریافت این ویژگی %1$s نصب کنید.

en: Marking links with nofollow/sponsored has been disabled for WordPress installs < 5.4.
fa: نشانه‌گذاری پیوندها با nofollow/sponsored در وردپرس قدیمی‌تر از 5.4 غیرفعال است.

en: No focus keyword was entered
fa: هیچ کلمه‌کلیدی کانونی، وارد نشده است

en: We've analyzed your post. There is still room for improvement!
fa: نوشته شما را آنالیز کردیم. هنوز راهی برای بهبود هست!

en: We've analyzed your post. Everything looks good. Well done!
fa: نوشته‌ی شما رو آنالیز کردیم. همه‌چیز به‌نظر می‌رسه که خوبه. آفرین!

en: Share your post!
fa: اشتراک نوشته شما!

en: Improve your post with Yoast SEO
fa: نوشته خود را با افزونه سئو Yoast بهبود ببخشید

en: SEO analysis:
fa: آنالیز سئو:

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy translators: %s: Expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy.
en: Show SEO settings for %1$s?
fa: نمایش تنظیمات سئو برای %1$s?

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Link start tag to the Yoast help center, %3$s: Link closing tag.
en: As the indexability status of your website can only be fetched from %1$s every 15 seconds,
    			a first step could be to wait at least 15 seconds and refresh the Site Health page. If that did not help,
    			%2$sread more about troubleshooting search engine visibility%3$s.
fa: از آنجا که وضعیت نمایه سازی وب سایت شما فقط می تواند از %1$s در هر 15 ثانیه گرفته شود ،
    اولین قدم می تواند حداقل 15 ثانیه صبر کنید و صفحه بهداشت سایت را تازه کنید. اگر این کمکی نکرد ،
     %2$s درباره مشاهده عیب یابی موتور جستجو %3$s اطلاعات بیشتری کسب کنید.

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users. The request to %1$s to check whether your site can be found by search engines failed due to an error.
fa: %1$s برای کاربران %2$s یک بررسی نمایه سازی رایگان ارائه می دهد. درخواست %1$s برای بررسی اینکه آیا سایت شما توسط موتورهای جستجو می تواند به دلیل خطا یافت نشد.

note: translators: 1: Link to the Yoast help center, 2: Link closing tag.
en: %1$sFind out how to solve this problem on our help center%2$s.
fa: %1$s نحوه حل این مشکل را در پایگاه دانش ما %2$s بیابید.

en: The text link counter feature is not working as expected
fa: شمارنده لینک متن آن طور که انتظار می رود عمل نمی کند

note: translators: 1: Link to the Yoast SEO blog, 2: Link closing tag.
en: The text link counter helps you improve your site structure. %1$sFind out how the text link counter can enhance your SEO%2$s.
fa: پیشخوان پیوند متن به شما در بهبود ساختار سایت کمک می کند.  %1$s بدانید که چگونه پیشخوان پیوند متنی می تواند SEO شما را %2$s تقویت کند.

en: The text link counter is working as expected
fa: شمارنده لینک متن آن طور که انتظار می رود عمل می کند

note: translators: %1$s: Link to article about text links, %2$s: Anchor closing tag, %3$s: Emphasis open tag, %4$s: Emphasis close tag
en: The links columns show the number of articles on this site linking %3$sto%4$s this article and the number of URLs linked %3$sfrom%4$s this article. Learn more about %1$show to use these features to improve your internal linking%2$s, which greatly enhances your SEO.
fa: ستونهای پیوند تعداد مقاله های این سایت را نشان می دهند که %3$sto%4$s را با این مقاله مرتبط می کنند و تعداد URL های مرتبط با %3$sfrom%4$s این مقاله را نشان می دهد. درباره  %1$s بیشتر بدانید که از این ویژگی ها برای بهبود پیوند داخلی %2$s خود استفاده کنید ، که سئو شما را به شدت تقویت می کند

note: translators: %1$s: Link to article about content analysis, %2$s: Anchor closing
en: We've written an article about %1$show to use the SEO score and Readability score%2$s.
fa: ما مقاله‌ای درباره %1$s چگونگی محاسبه امتیاز خوانایی و امتیاز سئو %2$s نوشتیم.

note: translators: %1$s: Yoast SEO
en: %1$s adds several columns to this page.
fa: %1$s ستون بسیار به این برگه افزوده

en: I don't want this site to show in the search results.
fa: نمی خواهم این سایت در نتایج جستجو نمایش داده شود

note: translators: 1: Link start tag to the WordPress Reading Settings page, 2: Link closing tag.
en: If you want search engines to show this site in their results, you must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
fa: اگر می خواهید موتورهای جستجو این سایت را در نتایج خود نشان دهند ، باید %1$s را به تنظیمات Reading %2$s خود تغییر دهید و کادر مشاهده قابلیت موتور جستجو را بردارید.

en: Your keyphrase is too long. It can be a maximum of 191 characters.
fa: کلیدواژه شما بسیار طولانی است. بیشترین حد آن می تواند 191 کاراکتر باشد.

en: Learn more about the no-index setting on our help page.
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تنظیمات no index به صفحه ی راهنمای ما مراجعه کنید

en: Even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
fa: حتی اگر می توانید تنظیمات روبات های متا را در اینجا تنظیم کنید ، کل سایت روی noindex در تنظیمات حریم خصوصی یک صفحه تنظیم شده است ، بنابراین این تنظیمات تاثیری نخواهد داشت.

en: Learn more about canonical URLs on our help page.
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد url های کنونیکال به صفحه ی راهنما مراجعه کنید

en: Learn more about the breadcrumbs title setting on our help page.
fa: درباره تنظیمات عنوان ریزآدرس در برگه آموزش مطالعه کنید.

en: Learn more about advanced meta robots settings on our help page.
fa: درباره تنظیمات پیشرفته روبات های متا در صفحه راهنمای ما اطلاعات بیشتری کسب کنید.

en: Learn more about the no-follow setting on our help page.
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تنظیمات نوفالو به صفحه ی راهنمای ما مراجعه کنید

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Should search engines follow links on this %s
fa: آیا موتورهای جستجو مجبور هستند لینک‌‌های این %s را دنبال کنند

en: Show debug information
fa: نمایش اطلاعات اشکال‌یابی

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: Your site will continue to work normally, but won't take full advantage of %s.
fa: سایت شما به طور عادی کار خواهد کرد ، اما از%sاستفاده کامل نخواهد کرد.

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: %s had problems creating the database tables needed to speed up your site.
fa: %s در ایجاد جداول بانک اطلاعاتی مورد نیاز برای سرعت بخشیدن به سایت شما مشکل داشت.

en: We estimate this will take less than a minute.
fa: پیش بینی می کنیم این کار در کمتر از چند دقیقه انجام شود

en: We estimate this will take a couple of minutes.
fa: ظاهرا انجام این کار چند دقیقه طول می کشد

note: translators: 1: Link to article about indexation command, 2: Anchor closing tag, 3: Link to WP CLI.
en: %1$sRun the indexation process on your server%2$s using %3$sWP CLI%2$s.
fa: %1$s فرآیند ایندکس را در سرور خود %2$s s با استفاده از %3$sWP CLI%2$s انجام دهید.

en: We estimate this could take a long time, due to the size of your site. As an alternative to waiting, you could:
fa: ما تخمین می زنیم که زمان زیادی صرف شود، به دلیل سایز محتوای سایت شما. به جای منتظر ماندن شما می توانید:

en: a theme that has proper title-tag theme support, or adapt your theme to have that support
fa: پوسته‌ای که به درستی از برچب عنوان پوسته پشتیبانی می کند، یا پوسته شما از آن پشتیبانی می کند

note: translators: %1$s: link to help article about solving table issue. %2$s: is anchor closing.
en: Please read %1$sthis help article%2$s to find out how to resolve this problem.
fa: لطفا برای پیدا کردن راه حل مشکلات خود%1$s مقاله پشتیبانی%2$s را مطالعه نمایید.

en: Replaced with the term ancestors hierarchy
fa: جایگزین کردن با مورد سلسله مراتبی والدها

en: Term hierarchy
fa: شرط سلسله مراتب

note: translators: 1: Yoast SEO
en: This %1$s REST API endpoint gives you all the metadata you need for a specific URL. This will make it very easy for headless WordPress sites to use %1$s for all their SEO meta output.
fa: این %1$s REST API نقطه پایانی به شما همه داده‌های متایی که برای آدرس‌های اینترنتی خاص نیاز دارید می دهد. این برای استفاده از سایت‌های وردپرسی بدون سربرگ به آسانی %1$s برای همه خروجی‌های متاهای سئو استفاده می شود.

en: REST API: Head endpoint
fa: وب سرویس رست : نقطه پایانی

en: Great! You can activate your premium plugin(s) and receive updates.
fa: بسیار عالی! شما می‌توانید نسخه‌ی حرفه‌ای افزونه‌(ها)ی خود را فعال کرده و بروزرسانی‌ها را دریافت کنید.

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast help center, %4$s Link closing tag, %5$s to Yoast SEO, %6$s to my.yoast.com.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. The cause for this error is probably that the cURL software on your server is too old. Please contact your host and ask them to update it to at least version 7.34. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
fa: شما %1$sنمی‌توانید%2$s افزونه(های) پریمیوم خود را فعال کرده و %5$sبه روز رسانی‌ها را دریافت کنید.%6$s دلیل این خطا احتمالا قدیمی بودن نرم افزار cURL در سرور شما است. لطفا با هاست خود تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید تا این نرم افزار را به آخرین نسخه ۷.۳۴ به روز رسانی کنند. %3$sدر مرکز اطلاعات ما بیشتر بخوانید%4$s

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast help center, %4$s Link closing tag, %5$s to Yoast SEO, %6$s to my.yoast.com.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. A common cause for not being able to connect is an out-of-date version of cURL, software used to connect to other servers. However, your cURL version seems fine. Please talk to your host and, if needed, the Yoast support team to figure out what is broken. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
fa: شما %1$sنمیتوانید%2$s نسخه پولی را فعال کرده و بروزرسانی دریافت کنید.%5$s به این خاطر که نمی توان%6$s. به cURL قدیمی متصل شد،نرم افزار برای برقراری ارتباط با دیگر سرورها.هرچند نسخه cURL بنظر خوب است. لطفا با مدیر میزبانی خود صحبت کنید اگر نیاز است با تیم پتیبانی افزونه یوست ارتباط برقرار کنید برای رفع این مشکل.%3$s برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه ااطلاعات مراجعه کنید%4$s.

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast Ryte website, %2$s: Expands to 'Ryte', %3$s: Link closing tag.
en: %1$sGo to %2$s to analyze your entire site%3$s
fa: %1$s برو به %2$s برای آنالیز کل سایت%3$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users, and it shows that your site can be found by search engines.
fa: %1$s یک بررسی نمایه سازی رایگان را برای کاربران %2$s ارائه می دهد و نشان می دهد که سایت شما توسط موتورهای جستجو قابل یافتن است.

en: Your site can be found by search engines
fa: سایت شما توسط موتورهای جستجو قابل یافت است

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and right now it has trouble determining
    			whether search engines can find your site. This could have several (legitimate) reasons and
    			is not a problem in itself. If this is a live site, it is recommended that you figure out why
    			the %1$s check failed.
fa: %1$s یک بررسی نمایه سازی رایگان برای کاربران %2$s ارائه می دهد و در حال حاضر در تعیین مشکل دارد
    آیا موتورهای جستجو می توانند سایت شما را پیدا کنند. این می تواند چندین دلیل (مشروعیت) داشته باشد
    به خودی خود مشکلی نیست. اگر این یک سایت زنده است ، توصیه می شود که دلیل آن را بدانید
    بررسی %1$s انجام نشد.

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte'.
en: %1$s cannot determine whether your site can be found by search engines
fa: %1$s نمی تواند تشخیص بدهد که سایت شما توسط موتورهای جستجو پیدا می شود یا خیر

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast help center, %2$s: Link closing tag.
en: %1$sRead more about troubleshooting search engine visibility.%2$s
fa: %1$sدر مورد رفع ایرادات دیده شدن در موتورهای جستجو بیشتر مطالعه کنید.%2$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and it has determined that your site cannot be found by search engines. If this site is live or about to become live, this should be fixed.
fa: %1$s یک بررسی رایگان قابلیت ایندکس شدن را برای %2$s کابر پیشنهاد می کندو تشخیص داده است که سایت شما توسط موتورهای جستجو پیدا نمی شود. اگر این سایت فعال است یا باید فعال شود، این ایراد باید بر طرف شود.

en: Your site cannot be found by search engines
fa: سایت شما توسط موتورهای جستجو قابل پیدا شدن نیست

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast help center, %2$s: Link closing tag.
en: If this is a live site, %1$sit is recommended that you figure out why the check failed.%2$s
fa: اگر این سایت فعال است, %1$s توصیه می کند که بفهمید چرا چک کردن ناموفق است.%2$s

note: translators: 1: The Ryte response raw error code, if any. 2: The error message. 3: The WordPress error code, if any.
en: Error details: %1$s %2$s %3$s
fa: جزئیات خطا: %1$s %2$s %3$s

en: An error occurred while checking whether your site can be found by search engines
fa: هنگام بررسی یافت شدن سایت شما توسط موتورهای جستجو، خطایی روی داد

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: %1$sYou can change the tagline in the customizer%2$s.
fa: %1$sمی توانید تگ ها را در سفارشی ساز تغییر بدهید%2$s.

en: You still have the default WordPress tagline. Even an empty one is probably better.
fa: هنوز معرفی کوتاه پیش‌فرض وردپرس تغییر نکرده است. بهتراست خالی باشد تا این معرفی پیش‌فرض

en: You should change the default WordPress tagline
fa: شما باید برچسب پیش فرض وردپرس را تغییر دهید

en: You are using a custom tagline or an empty one.
fa: شما از هیچ یا فقط یک کلیدواژه استفاده می‌کنید.

en: You changed the default WordPress tagline
fa: شما برچسب پیش فرض وردپرس را تغییر دادید

en: Comments on your posts are displayed on a single page. This is just like we'd suggest it. You're doing well!
fa: نظرات در مورد پست های شما در یک صفحه واحد نمایش داده می شود. این دقیقاً مثل آن است که ما پیشنهاد می کنیم.
    کارتو خوب انجام می دهی!

note: translators: %s expands to '/%postname%/'
en: It's highly recommended to have your postname in the URL of your posts and pages. Consider setting your permalink structure to %s.
fa: توصیه می شود نام خانوادگی خود را در لینک پست ها و صفحات خود قرار دهید.
    ساختار پیوند خود را در %s تنظیم کنید.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages
fa: شما نام لینک خود را در لینک پست ها و صفحات خود ندارید

en: You do have your postname in the URL of your posts and pages.
fa: شما نام لینک خود را در لینک پست ها و صفحات خود دارید

en: Your permalink structure includes the post name
fa: ساختار پیوند شما شامل نام پست می باشد

en: The request to Ryte returned an error.
fa: درخواست Ryte خطایی را برگرداند

en: Comments on your posts break into multiple pages. As this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend you disable it. To fix this, uncheck "Break comments into pages..." on the Discussion Settings page.
fa: نظرات روی نوشته های شما در چند صفحه ارائه می شوند. از آنجایی که از هر 1000 مورد، در 999 مورد به این مطلب نیازی نیست، توصیه می کنیم این امکان را غیرفعال کنید. برای این کار، تیک گزینه «دیدگاه ها را در چند صفحه نشان بده...» را در قسمت صفحه تنظیمات دیدگاه ها بردارید.

en: Comments break into multiple pages
fa: دیدگاه ها را در چند صفحه نشان بده...

en: Comments are displayed on a single page
fa: نظرات در یک صفحه نمایش داده می شوند.

en: No title
fa: بدون عنوان

note: translators: 1: Start of a paragraph beginning with the Yoast icon, 2: Expands to 'Yoast SEO', 3: Paragraph closing tag.
en: %1$sThis was reported by the %2$s plugin%3$s
fa: %1$s این گزارش شده بود توسط %2$s افزونه%3$s

note: translators: 1: Opening tag of the link to the discussion settings page, 2: Link closing tag.
en: %1$sGo to the Discussion Settings page%2$s
fa: %1$sبه برگه تنظیمات بحث بروید%2$s

en: Mobile result
fa: نتیجه موبایل

en: Preview as:
fa: پیش‌نمایش بعنوان:

en: Desktop result
fa: نتیجه دسکتاپ

en: Google preview
fa: پیش‌نمایش گوگل

en: When you click OK we will open our HelpScout beacon where you can find answers to your questions. This beacon will load our support data and also potentially set cookies.
fa: وقتی روی اوکی کلیک می کنید ما HelpScout beacon باز می کنیم جایی که بتوانید جواب سوال خود را بیابید. این beacon داده پشتیبانی را بارگداری می کند و همچنین کوکی تنظیم می کند.

en: If you want to apply advanced <code>meta</code> robots settings for this page, please define them in the following field.
fa: اگر می خواهید برای این صفحه تنظیمات ربات‌های<code>متا</code> حرفه‌ای اعمال کنید، لطفا در فیلد زیر وارد نمایید.

note: translators: 1: Link start tag to the Firefox website, 2: Link start tag to the Chrome website, 3: Link start tag to the Edge website, 4: Link closing tag.
en: The browser you are currently using is unfortunately rather dated. Since we strive to give you the best experience possible, we no longer support this browser. Instead, please use %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s or %3$sMicrosoft Edge%4$s.
fa: مرورگری که شما استفاده می کنید بروز نیست. لطفا برای داشتن بهترین تجربه کاربری از %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s or %3$sMicrosoft Edge%4$s استفاده کنید.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy
en: Check out %1$s
fa: پرداخت نهایی %1$s

en: We have both free and premium online courses to learn everything you need to know about SEO.
fa: ما هم دوره رایگان و هم دوره پولی آنلاین برای یادگیری همه چیزهایی که درباره سئو نیاز دارید داریم.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy, which is a clickable link.
en: Want to learn SEO from Team Yoast? Check out our %1$s!
fa: نیاز دارید درباره سئو از تیم یوست یاد بگیرید؟ این %1$s! را پرداخت کنید!

en: Learn SEO
fa: یادگیری سئو

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s settings to import:
fa: %s تنظیمات برای درون‌ریزی:

note: translators: 1: expands to Yoast SEO, 2: expands to Import settings.
en: Import settings from another %1$s installation by pasting them here and clicking "%2$s".
fa: درون‌ریزی تنظیمات از نصب %1$s دیگر چسباندن در اینجا و کلیک "%2$s".

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Your %1$s settings:
fa: تنظیمات %1$s شما:

en: Schema
fa: اسکیما

en: Twitter uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Twitter.
fa: توئیتر از داده‌های متای Open Graph مانند فیسبوک استفاده می کند، پس مطمئن شوید در زبانه فیسبوک گزینه Open Graph را انتخاب کرده باشید اگر می خواهید سایت شما برای توئیتر هم بهینه باشد.

en: Settings saved.
fa: تنظیمات ذخیره شد.

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Youtube URL you entered. %s
fa: لطفا ساختار آدرس یوتیوبی که وارد کرده‌اید را بررسی کنید. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Wikipedia URL you entered. %s
fa: لطفا ساختار آدرس ویکی‌پدیایی که وارد کرده‌اید را بررسی کنید. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Pinterest URL you entered. %s
fa: لطفا ساختار آدرس پینترستی که وارد کرده‌اید را بررسی کنید. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the MySpace URL you entered. %s
fa: لطفا ساختار آدرس MySpace که وارد کرده‌اید را بررسی کنید. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Linkedin URL you entered. %s
fa: لطفا ساختار آدرس لینکدینی که وارد کرده‌اید را بررسی کنید. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Instagram URL you entered. %s
fa: لطفا ساختار آدرس اینستاگرامی که وارد کرده‌اید را بررسی کنید. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Facebook Page URL you entered. %s
fa: لطفا ساختار آدرس فیسبوکی که وارد کرده‌اید را بررسی کنید. %s

en: Dismiss this alert
fa: نادیده گرفتن این هشدار

note: translators: 1: expands to a link opening tag; 2: expands to a link closing tag
en: A company name and logo need to be set for structured data to work properly. %1$sLearn more about the importance of structured data.%2$s
fa: برای این که داده ساختاریافته به درستی کار کند، به یک نام و لوگوی شرکت نیاز است. %1$sدرباره اهمیت داده ساختار یافته بیشتر بیاموزید.%2$s

en: Continue learning
fa: یادگیری را ادامه دهید

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s will now take care of all the needed technical optimization of your site. To really improve your site's performance in the search results, it's important to know everything our plugin has to offer. Sign up for our free %1$s plugin training, in which you'll learn how to use %1$s and how it can help you make the best of your website!
fa: %1$s تمام موارد مورد نیاز بهینه‌سازی تکنیکی برای سایت را مراقبت می کند. برای بهبود عملکرد سایت در نتایج جستجو، مهم است که همه موارد درباره پیشنهادات افزونه ما را بدانید. رایگان در دوره آموزش افزونه %1$s ثبت‌نام کنید، در این دوره یاد میگیرید چگونه استفاده کنید از %1$s و چگونه بهترین سایت را داشته باشید!

note: translators: %s expands to an invalid Facebook App ID.
en: %s does not seem to be a valid Facebook App ID. Please correct.
fa: %s به‌نظر نمی رسد شناسه اپلیکیشن فیسبوک معتبر باشد. لطفا درست کنید.

note: translators: %s: form value as submitted.
en: The submitted value was: %s
fa: مقدار ارسال شده %s: بود

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Yandex confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
fa: یاندکس کدهای تایید می تواند فقط شامل حرف A تا F، اعداد،خطوط، وزیرخط‌ها باشد. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Twitter usernames can only contain letters, numbers, and underscores. %s
fa: نام‌کاربری توئیتر تنها می تواند شامل حروف، اعداد و زیرخط‌ها باشد. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Pinterest confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
fa: کد تائید پینترست تنها می تواند شامل حروف A تا F، اعداد، خطوط، و زیر خط‌ها باشد. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Bing confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
fa: کد تائید بینگ می تواند فقط شامل حروف A تا F، اعداد، خطوط و زیرخط‌ها باشد. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Google verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
fa: کد تائید گوگل می تواند فقط شامل حروف، اعداد، خطوط و زیر خط‌ها باشد. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Baidu verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
fa: کد تائید بایدو می تواند فقط شامل حروف، اعداد، خطوط و زیر خط‌ها باشد. %s

en: Show this item.
fa: نمایش دادن این مورد.

en: Hide this item.
fa: پنهان کردن این مورد.

note: translators: %d expands the amount of hidden problems.
en: You have %d hidden problem: | You have %d hidden problems:
fa[0]: شما %d خطای مخفی دارید:

note: translators: %d expands the amount of hidden notifications.
en: You have %d hidden notification: | You have %d hidden notifications:
fa[0]: شما %d اعلان مخفی دارید:

en: Once you add a bit more copy, we'll give you a list of words that occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on.
fa: هنگامی که یک کپی کوچکتر اضافه می کنید، به شما لیستی از کلمات و کلمات ترکیبی که در متن بیشتر وجود دارد می دهد.این نشان می دهد که محتوای شما روی چه چیزی تمرکز دارد.

en: SEO settings configured
fa: پیکربندی تنظیمات سئو انجام شد

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: If you want to double-check your %1$s settings, or change something, you can always %2$sreopen the configuration wizard%3$s.
fa: اگر می خواهید تنظیمات %1$s را دوباره بررسی کنید، یا چیزی را تغییر دهید، همیشه می توانید %2$s ویزارد پیکربندی آسان را دوباره باز کنید%3$s.

note: translators: %1$s: amount of errors, %2$s: the admin page title
en: The form contains %1$s error. %2$s | The form contains %1$s errors. %2$s
fa[0]: فرم شامل %1$s خطاست. %2$s

note: translators: %s expands to the extension title
en: Activate %s for your site on MyYoast
fa: فعال سازی %s برای سایت شما در MyYoast

note: Translators: %d expands to number of occurrences.
en: %d occurrences
fa: %d رخداد

en: Show blog page in breadcrumbs
fa: نمایش برگه بلاگ در ریز آدرس

en: We could not find any relevant articles on your website that you could link to from your post.
fa: ما نمی‌توانیم مقالات مرتبط با سایت شما برای پیوند به نوشته پیدا کنیم.

note: translators: %1$s expands to the opening anchor tag, %2$s to the closing anchor tag, %3$s to the SEO score.
en: %1$sSEO%2$s: %3$s
fa: %1$sسئو%2$s: %3$s

note: translators: %1$s expands to the opening anchor tag, %2$s to the closing anchor tag, %3$s to the readability score.
en: %1$sReadability%2$s: %3$s
fa: %1$sخوانایی%2$s: %3$s

en: Has feedback
fa: بازخورد دارد

en: Content optimization:
fa: بهینه‌سازی محتوا:

note: translators: %s expands to the score
en: Posts with the SEO score: %s
fa: نوشته‌ها با امتیاز سئو: %s

en: Person logo / avatar
fa: لوگو / آواتار شخصی

note: translators: %s: expends to Yoast SEO
en: %s video tutorial
fa: %s آموزش ویدئویی

en: Post Noindexed
fa: نوشته قابل ایندکس نیست

en: No Focus Keyphrase
fa: بدون کلیدواژه کانونی

note: translators: %s expands to the SEO score
en: SEO: %s
fa: سئو:  %s

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: To view your current crawl errors, %1$splease visit Google Search Console%2$s.
fa: برای مشاهده خطاهای خزیدن فعلی،لطفا %1$s میزجستجوی گوگل%2$s را مشاهده کنید.

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: Google has discontinued its Crawl Errors API. Therefore, any possible crawl errors you might have cannot be displayed here anymore. %1$sRead our statement on this for further information%2$s.
fa: گوگل API خطاهای خزیدن را غیرفعال کرده است.دیگر خطاهای خزیدن را از اینجا نمی توانید دنبال کنید.این مطلب %1$s را برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید%2$s.

note: translators: %s expands to Local SEO
en: Get the %s plugin now
fa: اکنون افزونه‌ی %s را تهیه کنید

note: translators: %s expands to Local SEO
en: Truly optimize your site for a local audience with our %s plugin! Optimized address details, opening hours, store locator and pickup option!
fa: با افزونه %s سایت خود را به درستی برای مخاطبین محلی بهینه کنید! جزئیات آدرس، ساعات کار، محل فروشگاه و موارد دیگر!

en: Serving local customers?
fa: به مشتریان محلی خدمت می‌رسانید؟

en: Personal info
fa: اطلاعات شخصی

en: Organization logo
fa: نشان سازمان

en: Organization name
fa: نام سازمان

en: Choose whether the site represents an organization or a person.
fa: مشخص کنید که این سایت، برای یک سازمان است یا یک شخص.

en: Knowledge Graph & Schema.org
fa: نمودار دانش و Schema.org

en: Organization social profiles
fa: سازماندهی پروفایل های شبکه های اجتماعی

note: translators: 1: link tag to the relevant WPSEO admin page; 2: link close tag.
en: To make your site represent a Company or Organization go to %1$sSearch Appearance%2$s and set Organization or Person to "Organization".
fa: برای اینکه سایت شما نمایش دهنده یک شرکت یا سازمان شود به %1$sظاهر جستجو%2$s بروید و شرکت یا شخص را بر روی "شرکت" ست کنید.

note: translators: 1: link to edit user page.
en: To change the social accounts used for your site, update the details for %1$s.
fa: برای تغییر حساب های شبکه های اجتماعی مورد استفاده برای سایت خودتان, جزئیات برای %1$s را بروزرسانی کنید.

en: That means that the form and information below is disabled, and not used.
fa: این بدین معناست که فرم و اطلاعات زیر غیرفعال هستند و مورد استفاده قرار نمی گیرند.

en: Your website is currently configured to represent a Person
fa: در حال حاضر سایت شما پیکربندی شده است تا نماینده یک شخص باشد

en: Organization or person
fa: سازمان یا شخص

en: Organization
fa: سازمان

en: Does your site represent a person or an organization?
fa: آیا سایت شما یک شخص را معرفی می‌کند یا یک سازمان؟

en: Provide an image of the organization logo
fa: تصویری از نشان سازمان را انتخاب کنید

en: The name of the organization
fa: نام سازمان

en: The person
fa: شخص

note: translators: %1$s is a link start tag to the Configuration Wizard, %2$s is the link closing tag.
en: You have previously set your site to represent a person. We’ve improved our functionality around Schema and the Knowledge Graph, so you should go in and %1$scomplete those settings%2$s.
fa: شما قبلاً سایت خود را طوری تنظیم کرده اید که نماینده یک شخص باشد. ما عملکرد خود را در مورد Schema و نمودار دانش بهبود داده ایم. بنابراین شما باید وارد شوید و %1$sتنظیمات را کامل کنید%2$s.

en: (if one exists)
fa: (اگر وجود دارد)

en: Wikipedia page about you
fa: صفحه‌ی ویکی‌پدیا در مورد شما

en: YouTube profile URL
fa: آدرس URL پروفایل یوتیوب

en: Tumblr profile URL
fa: آدرس URL پروفایل Tumblr

en: SoundCloud profile URL
fa: آدرس URL پروفایل SoundCloud

en: MySpace profile URL
fa: آدرس URL پروفایل MySpace

en: Uncategorized
fa: دسته‌بندی نشده

note: translators: %1$s expands to the user's name, %2$s expands to an opening anchor tag, %3$s expands to a closing anchor tag.
en: You have selected the user %1$s as the person this site represents. Their user profile information will now be used in search results. %2$sUpdate their profile to make sure the information is correct.%3$s
fa: شما کاربر %1$s بعنوان شخصی که در سایت معرفی میشود انتخاب کرده اید.اطلاعات حساب کاربری او بعنوان نتایج موتورهای جستجو قرار میگیرد. %2$s حساب کاربری را بروزرسانی کنید تا از صحت اطلاعات اطمینان حاصل کنید.%3$s

en: Please select a user below to make your site's meta data complete.
fa: لطفا از بین کاربران زیر یکی را برای تکمیل داده متای سایت انتخاب کنید.

note: translators: %1$s expands to WordPress
en: You can edit the details shown in meta data, like the social profiles, the name and the description of this user on their %1$s profile page.
fa: شما می توانید جزئیات نشان داده شده در متا داده مانند پروفایل های شبکه های اجتماعی, نام و توضیحات این کاربر را در صفحه پروفایل %1$s خودش مورد ویرایش قرار دهید.

en: Select a user...
fa: انتخاب یک کاربر ...

note: translators: %s expands to the SEO score.
en: SEO score: %s
fa: امتیاز سئو: %s

en: If a Wikipedia page for you or your organization exists, add it too.
fa: اگر در ویکی‌پدیا صفحه‌ای برای معرفی خود یا سازمان‌تان دارید اضافه کنید.

en: Pinterest profile URL
fa: آدرس پروفایل پینترست

en: LinkedIn profile URL
fa: آدرس پروفایل لینکدین

en: Instagram profile URL
fa: آدرس پروفایل اینستاگرام

en: Wikipedia URL
fa: آدرس ویکی‌‍پدیا

en: No JSON object was returned.
fa: هیچ شیء JSON بازگردانده نشد.

note: translators: %1$s resolves to Keyword research training
en: Keyword research is essential in any SEO strategy. You decide the search terms you want to be found for, and figure out what words your audience uses to find you. Great keyword research tells you what content you need to start ranking for the terms you want to rank for. Make sure your efforts go into the keywords you actually have a chance at ranking for! The %1$s walks you through this process, step by step.
fa: تحقیق کلیدواژه در هر استراتژی سئو ضروری است. شما تصمیم میگیرید که شرایط جستجو که می خواهید یافت شود برای، و فهمیدن اینکه مخاطبین شمارا با کدام کلمات پیدا میکنند. تحقیق کلیدواژه به شما میگوید به کدام محتوا برای گرفتن رتبه نیاز دارید.اطمینان حاصل کنید که تلاش های شما برای کلیدواژه‌هایی که در واقع فرصتی در رتبه بندی برای شما دارد را وارد کرده اید! این %1$s شما را قدم به قدم جلو میبرد.

en: Find out what words your audience uses to find you
fa: فهمیدن اینکه کدام کلمات را مخاطبین شما برای پیدا کردن شما استفاده می کنند

en: Received internal links
fa: لینک‌های داخلی دریافت شده

en: Outgoing internal links
fa: خارجی کردن لینک‌های داخلی

en: New step added
fa: گام جدید اضافه شد

en: New question added
fa: سوال جدید اضافه شد

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s
fa: %1$sفلش خواندن آسان%2$s: سورس را%3$s در این تست کپی نمایید، که در نظر گرفته می شود %4$s به عنوان خوانده شده%5$s

en: Keyphrase
fa: کلیدواژه

note: translators: 1: Yoast SEO.
en: For this feature to work, %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
fa: برای کار کردن با این ویژگی, %1$s نیاز به ایجاد جدول در دیتابیس شما داریم. ما قادر به ایجاد جدول به صورت خودکار نبودیم.

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because of unknown reasons.
fa: به دلایل نا مشخص، امکان دریافت اندازه %1$s وجود ندارد.

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because it is hosted externally.
fa: به دلیل نگهداری %1$s در یک هاست خارجی، امکان دریافت اندازه آن وجود ندارد.

note: translators: %s expands to the current page number
en: Page %s
fa: صفحه %s

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job! | %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. Good job!
fa[0]: %1$s کلید واژه در زیرنویس%2$s:  %3$s از زیرعنوان های H2 و H3 شما موضوع نسخه شما را منعکس می کند. آفرین!

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
fa: %1$s کلید واژه در زیرنویس%2$s:  از زیرعنوان های H2 و H3 شما موضوع نسخه شما را منعکس می کند. آفرین!

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: More than 75%% of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. %2$sDon't over-optimize%3$s!
fa: %1$s کلید واژه در زیرعنوان%3$s: بیش از 75 ٪ از زیرعنوانهای H2 و H3 موضوع کپی شما را منعکس می کند. اون خیلی زیاده. %2$s بهینه سازی بیش از حد نکنید%3$s

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: %2$sUse more keyphrases or synonyms in your H2 and H3 subheadings%3$s!
fa: %1$s عبارات کلیدی در زیرنویس%3$s : %2$s از عبارات کلیدی یا مترادف بیشتر در زیر عنوان های H2 و H3٪ %3$s استفاده کنید!

note: translators: %1$s expands to the method name. %2$s expands to the class name
en: Method %1$s() does not exist in class %2$s
fa: متد %1$s() در کلاس %2$s موجود نیست

en: %1$sSingle title%3$s: H1s should only be used as your main title. Find all H1s in your text that aren't your main title and %2$schange them to a lower heading level%3$s!
fa: %1$sعنوان تک%3$s: H1 فقط باید به عنوان عنوان اصلی شما مورد استفاده قرار گیرد. همه عنوانهای H1 ها را در متن خود که عنوان اصلی شما نیستند را پیدا کنید و %2$sآنها را به نوع هدینگ پایین تر مانند h2, h3 تغییر بدید%3$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
fa[0]: %1$sتراکم کلیدواژه%2$s: کلیدواژه کانونی %5$d دفعه پیدا شد. این بیشتر از حداکثر توصیه شده %3$d بار برای یک متن از این طول است. %4$sبیش از اندازه استفاده نکنید%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
fa[0]: %1$sتراکم کلیدواژه %2$s: کلیدواژه کانونی %5$d دفعه پیدا شد. این بیشتر از حداکثر توصیه شده %3$d بار برای یک متن از این طول است. %4$sبیش از اندازه استفاده نکنید%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d time. This is great! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d times. This is great!
fa[0]: %1$sتراکم کلیدواژه%2$s: کلیدواژه کانونی %3$d بار پیدا شد. این عالیه!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
fa[0]: %1$sتراکم کلیدواژه%2$s: کلیدواژه کانونی %5$d بار پیدا شد. این کمتر از حداقل توصیه شده %3$d بار برای یک متن از این طول است. %4$sتمرکز بر روی کلیدواژه شما%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found 0 times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
fa: %1$sتراکم کلیدواژه%2$s: کلیدواژه کانونی 0 بار پیدا شد. این کمتر از حداقل توصیه شده %3$d بار برای یک متن از این طول است. %4$sتمرکز بر روی کلیدواژه شما%2$s!

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: With %s, you can easily create such redirects.
fa: با %s, شما به راحتی می توانید چنین تغییر مسیرها ایجاد کنید.

en: Import of settings is only supported on servers that run PHP 5.3 or higher.
fa: ورودی تنظیمات فقط بر روی سرور های دارای ورژن PHP 5.3 و یا بالاتر قابل انجام هست.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to copy them on another site.
fa: خروجی گرفتن از تنظیمات %1$s برای انتقال آن ها به سایت دیگر.

en: Improve sharing on Facebook and Pinterest
fa: اشتراک گذاری در فیسبوک و پینترست را بهبود دهید

en: No settings found.
fa: هیچ تنظیماتی پیدا نشد.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast.com
en: These are settings for the %1$s plugin by %2$s
fa: این تنظیمات برای پلاگین %1$s توسط %2$s

note: translators: %1$s expands to Import settings
en: Copy all these settings to another site's %1$s tab and click "%1$s" there.
fa: جهت انتقال تمامی تنظیمات به سایت دیگر برروی تب %1$s رقته و سپس روی "%1$s" کلیک کنید.

en: You do not have the required rights to export settings.
fa: شما دسترسی مورد نیاز برای خروجی گرفتن از تنظیمات را ندارید.

en: Google Ads
fa: تبلیغات گوگل

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the date archives in the search results technically means those will have a %1$s robots meta. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
fa: بایگانی های تاریخی در نتایج جستجو به طور فنی نشان نمیدهد به این معنی است که آنها دارای یک ربات متشکل از %1$s هستند. %2$s اطلاعات بیشتر در تنظیمات نتایج جستجو %3$s.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %s
fa: ارتقاء به %s

en: Learn about why permalinks are important for SEO.
fa: بدانید که چرا پیوند یکتا برای سئو مهم است.

note: translators: %1$s and %2$s expand to <em> items to emphasize the word in the middle.
en: Changing your permalinks settings can seriously impact your search engine visibility. It should almost %1$s never %2$s be done on a live website.
fa: تغییرات بر روی تنظیمات پیوندهای یکتا میتواند تاثیرات جدی بر روی نتایج جستجوی وب سایت شما بگذارد. سعی شود %1$s به هیچ عنوان %2$s بر روی وب سایتی که در دسترس عموم است انجام نشود.

en: WARNING:
fa: هشدار:

note: Translators: %1$s and $3$s expand to the admin search page for the keyword, %2$d expands to the number of times this keyword has been used before, %4$s and %5$s expand to links to yoast.com, %6$s expands to the anchor end tag
en: %4$sPreviously used keyphrase%6$s: You've used this keyphrase %1$s%2$d times before%3$s. %5$sDo not use your keyphrase more than once%6$s.
fa: %4$sتعداد دفعات استفاده از کلمه کلیدی %6$s: شما قبلا از این کلمه کلیدی %1$s%2$d بار استفاده کرده اید %3$s. %5$sاز یک کلمه کلیدی بیشتر از یک بار استفاده نکنید %6$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to an admin link where the keyword is already used. %3$s and %4$s expand to links on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag.
en: %3$sPreviously used keyphrase%5$s: You've used this keyphrase %1$sonce before%2$s. %4$sDo not use your keyphrase more than once%5$s.
fa: %3$sتعداد دفعات استفاده از کلمه کلیدی %5$s: شما قبلا از این کلمه کلیدی %1$sیک بار استفاده کرده اید . %2$s. %4$sاز یک کلمه کلیدی بیشتر از یک بار استفاده نکنید %5$s.

en: %1$sPreviously used keyphrase%2$s: You've not used this keyphrase before, very good.
fa: %1$sتعداد دفعات استفاده از کلمه کلیدی %2$s: شما قبلا از این کلمه کلیدی استفاده نکرده اید ! خیلی عالی ! .

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: More than half of your keyphrase appears in the slug. That's great!
fa: %1$sکلیدواژه در نامک %2$s: بیش از نیمی از کلیدواژه را که تعیین کرده اید در قسمت نامک دیده می شود ! خیلی عالی !

en: %1$sKeyphrase in slug%3$s: (Part of) your keyphrase does not appear in the slug. %2$sChange that%3$s!
fa: %1$sکلیدواژه در نامک %3$s: (بخشی از) کلیدواژه شما در نامک دیده نمی شود . %2$sآن را تغییر دهید %3$s!

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: Great work!
fa: %1$sکلیدواژه در نامک %2$s: عالی !

en: %1$sKeyphrase in title%2$s: The exact match of the focus keyphrase appears at the beginning of the SEO title. Good job!
fa: %1$sکلیدواژه در عنوان%2$s:هم‌خوانی دقیق کلیدواژه کانونی در ابتدای عنوان سئو ظاهر شد. کارت خوبه!

en: %1$sLink keyphrase%3$s: You're linking to another page with the words you want this page to rank for. %2$sDon't do that%3$s!
fa: %1$sلینک به کلمه کلیدی %3$s: شما لینکی را برای یکی از کلمات کلیدی این صفحه به صفحه دیگری ایجاد کرده اید که آن صفحه نیز داری همین کلمه کلیدی می باشد . %2$sاین کار را انجام ندهید %3$s!

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is far below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd more content%4$s. | This is far below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd more content%4$s.
fa[0]: این به مراتب کمتر از حداقل %5$dکلمات توصیه شده است. %3$sافزودن محتوای بیشتر%4$s.

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd more content%4$s. | This is below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd more content%4$s.
fa[0]: این کمتر از %5$d کلمات توصیه شده است. %3$sافزودن محتوای بیشتر%4$s.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text, %2$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag.
en: %2$sText length%4$s: The text contains %1$d word. | %2$sText length%4$s: The text contains %1$d words.
fa[0]: %2$s اندازه متن %4$s: متن حاوی  %1$d کلمه است.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %2$sText length%3$s: The text contains %1$d word. Good job! | %2$sText length%3$s: The text contains %1$d words. Good job!
fa[0]: %2$sطول متن%3$s: متن حاوی %1$d کلمه است. کارت عالیه!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sSEO title width%3$s: %2$sPlease create an SEO title%3$s.
fa: %1$sعنوان سئو %3$s: %2$sعنوان سئو شما خالی می باشد لطفا عنوانی را برای سئو صحفه خودتان وارد کنید %3$s.

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is wider than the viewable limit. %2$sTry to make it shorter%3$s.
fa: %1$s طول عنوان سئو%3$s: عنوان سئو بیشتر از محدوده قابل نمایش است.%2$s سعی کنید کوتاهتر کنید%3$s.

en: %1$sSEO title width%2$s: Good job!
fa: %1$sعنوان سئو %2$s: خیلی عالی !

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is too short. %2$sUse the space to add keyphrase variations or create compelling call-to-action copy%3$s.
fa: %1$sعنوان سئو %3$s: عنوان سئو شما خیلی کوتاه است . %2$sاز عنوان بلندتری استفاده کنید %3$s.

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%2$s: There are both nofollowed and normal outbound links on this page. Good job!
fa: %1$sلینک‌های خروجی %2$s: در این صفحه هر دو نوع لینک‌های خروجی معمولی و نوفالو وجود دارند. خیلی هم عالی!

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%2$s: Good job!
fa: %1$sلینک های خروجی%2$s: کارت خوب!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%3$s: All outbound links on this page are nofollowed. %2$sAdd some normal links%3$s.
fa: %1$sلینک های خروجی%3$s: تمامی لینک های خرجی این صفحه دنبال نمی شوند.%2$sتعدادی لینک های صحیح انتخاب نمایید%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%3$s: No outbound links appear in this page. %2$sAdd some%3$s!
fa: %1$sلینک های خروجی%3$s: هیچ لینک خروجی برای نمایش وجود ندارد.%2$sچند لینک انتخاب نمایید%3$s!

note: Translators:  %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sMeta description length%2$s: Well done!
fa: %1$sتعداد کارکترهای توضیحات متا%2$s: افرین!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag, %4$d expands to	the total available number of characters in the meta description
en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is over %4$d characters. To ensure the entire description will be visible, %2$syou should reduce the length%3$s!
fa: %1$sتعداد کارکترهای توضیحات متا%3$s: تعداد کارکترهای توضیحات متا شما بیشتر از%4$d می باشد.برای اطمینان از اینکه کل توضیحات شما قابل نمایش باشد، %2$sشما باید تعداد کارکتر های خود را %3$s کاهش دهید

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag, %4$d expands to the number of characters in the meta description, %5$d expands to the total available number of characters in the meta description
en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is too short (under %4$d characters). Up to %5$d characters are available. %2$sUse the space%3$s!
fa: %1$sتعداد کارکترهای توضیحات متا%3$s: تعداد کارکترهای مجاز توضیحات متا می تواند کوتاه باشد(پاین تر از%4$d کارکتر) . زیاد باشد تا %5$d کارکتر .  %2$sفضای خالی هم کارکتر محسوب می شود%3$s.

note: Translators:  %1$s and %2$s expand to a links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sMeta description length%3$s:  No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. %2$sMake sure to write one%3$s!
fa: %1$sتعداد کارکترهای توضیحات متا%3$s: هیچ توضیح متایی مشخص نشده است.در عوض موتورهای جستجو کپی را از صفحه نمایش می دهند. %2$sحتما برای آن توضیحی بنویسید%3$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description has been specified, but it does not contain the keyphrase. %3$sFix that%4$s!
fa: %1$sکلمات کلیدی در توضیحات متا%2$s: توضیحات متا مشخص شده است ، اما شامل عبارت کلیدی نیست. %3$s آن را تصحیح نمایید%4$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description contains the keyphrase %3$s times, which is over the advised maximum of 2 times. %4$sLimit that%5$s!
fa: %1$sکلمات کلیدی در توضیحات متا%2$s: در حال حاضر توضیحات متا حاوی %3$s عبارت کلیدی است که بیشتر از حد توصیه شده 2 برابری است. %4$sاز تعداد آن کم کنید%5$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: Keyphrase or synonym appear in the meta description. Well done!
fa: %1$sکلمه‌کلیدی در توضیحات متا %2$s: کلمه‌کلیدی یا مترادف آن در توضیحات متا وجود دارد! خیلی هم عالی!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's way more than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
fa: %3$sطول کلیدواژه %5$s: کلیدواژه شما %1$d کلمه طول دارد . این طول خیلی بیشتر از مقدار توصیه شده %2$d کلمه می باشد . %4$s آن را کوتاه تر کنید %5$s!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's more than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
fa: %3$sطول کلیدواژه %5$s: کلیدواژه شما %1$d کلمه طول دارد . این طول بیشتر از مقدار توصیه شده %2$d کلمه می باشد . %4$s آن را کوتاه تر کنید %5$s!

en: %1$sKeyphrase length%2$s: Good job!
fa: %1$sطول کلیدواژه%2$s: خیلی خوبه!

en: %1$sKeyphrase length%3$s: No focus keyphrase was set for this page. %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
fa: %1$sطول %3$s: No focus keyphrase was set for this page. %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.

en: %1$sKeyphrase length%3$s: %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
fa: %1$s کلیدواژه %3$s: %2$sیک کلمه کلیدی به منظور بررسی امتیاز سئو خودتان وارد کنید .%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%2$s: Good job!
fa: %1$sتوزیع کلمات کلیدی در متن %2$s: عالی است !

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Uneven. Some parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
fa: %1$sتوزیع کلیدواژه در متن %3$s: نابرابر است . در برخی از قسمت های متن شما کلیدواژه یا مترادف آن وجود ندارد . %2$sسعی کنید توزیع و پراکندگی آن ها را در متن به صورت مساوی تری انجام دهید %3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Very uneven. Large parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
fa: %1$sتوزیع کلیدواژه در متن %3$s: خیلی نابرابر است . در قسمت های زیادی از متن شما کلیدواژه یا مترادف آن وجود ندارد . %2$sسعی کنید توزیع و پراکندگی آن ها را در متن به صورت مساوی تری انجام دهید %3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: %2$sInclude your keyphrase or its synonyms in the text so that we can check keyphrase distribution%3$s.
fa: %1$sتوزیع کلیدواژه در متن %3$s: %2$sکلیدواژه یا مترادف آن را در متن بنویسید تا ما بتوانیم مقدار توزیع آن را در متن بررسی کنیم . %3$s.

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms do not appear in the first paragraph. %2$sMake sure the topic is clear immediately%3$s.
fa: %1$sکلمه کلیدی در پاراگراف اول %3$s: کلمه کلیدی یا مترادف آن در پاراگراف اول متن نمایش داده نمی شود . %2$sبا استفاده کردن از کلمه کلیدی در پاراگراف اول شما اطمینان خواهید یافت که کاربر با خواندن این قسمت پی به موضوع متن شما خواهد برد %3$s.

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms appear in the first paragraph of the copy, but not within one sentence. %2$sFix that%3$s!
fa: %1$sکلمه کلیدی در معرفی %3$s:کلمه کلیدی یا مترادف آن در پاراگراف اول متن نمایش داده می شود ، اما نه در یک جمله. %2$sآن را اصلاح کنید %3$s!

en: %1$sKeyphrase in introduction%2$s: Well done!
fa: %1$sکلمه کلیدی در پاراگراف اول %2$s: خیلی عالی !

en: %1$sInternal links%2$s: There are both nofollowed and normal internal links on this page. Good job!
fa: %1$sلینک های داخلی %2$s: در این صفحه هر دو نوع لینک های داخلی معمولی و نوفالو وجود دارند . خیلی عالی!

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%2$s: You have enough internal links. Good job!
fa: %1$sلینک های داخلی%2$s: شما به تعداد کافی لینک های داخلی دارید. کارت خوب!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%3$s: The internal links in this page are all nofollowed. %2$sAdd some good internal links%3$s.
fa: %1$sلینک های داخلی %3$s:لینک های داخلی در این صفحه همه از نوع نوفالو هستند . %2$sتعدادی لینک داخلی معمولی هم اضافه کنید %3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%3$s: No internal links appear in this page, %2$smake sure to add some%3$s!
fa: %1$sلینک های داخلی %3$s: هیچ لینک داخلی در این صفحه وجود ندارد , %2$sچند مورد لینک داخلی اضافه کنید %3$s!

en: %1$sFunction words in keyphrase%3$s: Your keyphrase "%4$s" contains function words only. %2$sLearn more about what makes a good keyphrase.%3$s
fa: %1$sنقش کلمات دستوری در کلیدواژه %3$s: کلیدواژه "%4$s" فقط شامل کلمات دستوری مانند : کم ، این ، باید ، با ، آن ها ... و در کل دارای مواردی مثل صفت و فعل و ... می باشد . %2$sبرای فهمیدن نحوه ساخت بهتر کلیدواژه به این قسمت مراجعه کنید .%3$s

en: %1$sTransition words%2$s: Well done!
fa: %1$sانتقال کلمات%2$s: آفرین!

en: %1$sTransition words%2$s: Only %3$s of the sentences contain transition words, which is not enough. %4$sUse more of them%2$s.
fa: %1$sکلمات گذار %2$s: تنها %3$s جمله حاوی کلمات گذار است که کافی نیست. %4$sاز این نوع جمله بیشتر استفاده کنید%2$s.

en: %1$sTransition words%2$s: None of the sentences contain transition words. %3$sUse some%2$s.
fa: %1$sکلمات گذار %2$s: هیچ یک از جملات حاوی کلمات گذار نیست . %3$sچند مورد را اضافه کنید %2$s.

en: %1$sNot enough content%2$s: %3$sPlease add some content to enable a good analysis%2$s.
fa: %1$s محتوای شما کم است %2$s: %3$sلطفا محتوای بیشتری را اضافه کنید تا تحلیل بهتری انجام شود %2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
fa: %1$sتوزیع تیر در متن %2$s: شما از هیچ تیتری مثل (h2 , h1 , … ) در متن خود استفاده نکرده اید ، با بررسی های انجام شده مشخص شد که متن شما کوتاه است و احتمالا به آن ها نیاز نداشته باشید .

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, although your text is rather long. %3$sTry and add some subheadings%2$s.
fa: %1$sتوزیع تیتر در متن %2$s: با وجود طولانی بودن متن ، اما شما از هیچ تیتری مثل (h2 , h1 , … ) در متن خود استفاده نکرده اید . %3$sسعی کنید چند تیتر به متن خود اضافه کنید %2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d section of your text is longer than %4$d words and is not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s. | %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d sections of your text are longer than %4$d words and are not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s.
fa[0]: %1$sتوزیع زیرعنوان%2$s: %3$d بخش متن شما بیش از %4$d واژه است و با هیچ یک از زیرعنوان ها جدا نمی شود. %5$sزیرعنوان ها را برای بهبود خوانایی اضافه کنید%2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: Great job!
fa: %1$sزیرنویس عناوین%2$s: کارت عالی بود!

en: %1$sSentence length%2$s: %3$s of the sentences contain more than %4$s words, which is more than the recommended maximum of %5$s. %6$sTry to shorten the sentences%2$s.
fa: %1$sطول جمله %2$s: %3$s از جملاتی که در متن استفاده کرده اید بیشتر از %4$s کلمه دارند , که بیشتر از حداکثر توصیه شده %5$s است . %6$sسعی کنید جملات خود را کوتاه تر کنید %2$s.

en: %1$sSentence length%2$s: Great!
fa: %1$sتعداد کارکترهای جمله%2$s: عالی!

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: There is enough variety in your sentences. That's great!
fa: %1$sجملات متوالی %2$s: تنوع کافی در جملات شما وجود دارد. خیلی عالیه!

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %3$d consecutive sentences starting with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s! | %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %4$d instances where %3$d or more consecutive sentences start with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s!
fa[0]: %1$sجملات پیوسته%2$s: متن حاوی %4$d مواردی است که %3$d یا بیشتر جملات متوالی با کلمه مشابه شروع می شود. %5$sسعی کنید همه چیز را مخلوط کنید%2$s!

en: %1$sPassive voice%2$s: You're using enough active voice. That's great!
fa: %1$sصدای مجهول%2$s: شما از صدای فعال کافی استفاده می کنید. بسیار عالی!

en: %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %4$d words. %5$sShorten your paragraphs%2$s! | %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %4$d words. %5$sShorten your paragraphs%2$s!
fa[0]: %1$sطول پاراگراف %2$s: %3$dاز پاراگراف ها حاوی بیش از حداکثر پیشنهادی %4$d کلمه است. %5$sپاراگرافهای خود را کوتاه کنید%2$s!

en: %1$sParagraph length%2$s: None of the paragraphs are too long. Great job!
fa: %1$sطول پاراگراف %2$s:هیچ یک از پاراگراف های شما بیش از حد طولانی نیستند. خیلی عالی !

en: Good job!
fa: آفرین!

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s%6$s%7$s
fa: %1$sسهولت خواندن فلاش%2$s: کپی نمرات %3$s در آزمون، که %4$s برای خواندن در نظر گرفته شده است. %5$s%6$s%7$s

en: Focus keyphrase
fa: کلیدواژه کانونی

en: Help on choosing the perfect focus keyphrase
fa: راهنمایی در مورد انتخاب بهترین کلیدواژه کانونی

en: Would you like to add a related keyphrase?
fa: آیا می خواهید یک کلیدواژه مرتبط اضافه کنید؟

note: translators: %s expands to Premium
en: Go %s!
fa: برو به %s!

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Did you know %s also analyzes the different word forms of your keyphrase, like plurals and past tenses?
fa: آیا می دانید %s نیز فرم های مختلف کلمه ای از کلیدواژه شما را، مانند چندگانگی و زمان های گذشته، تحلیل می کند؟

en: Check Keyphrase Density
fa: بررسی تراکم کلیدواژه

en: Disable
fa: غیرفعال کردن

en: Allow Control
fa: اجازه کنترل

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %s features for all sites in the network. By default all features are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle a feature on or off for their site. When you disable a feature here, site admins will not be able to use that feature at all.
fa: این زبانه به شما اجازه غیرفعال کردن ویژگی های  %s در تمام سایت های موجود را می دهد. بطور پیشفرض همه ویژگی ها فعال هستند، که به مدیر اجازه انحاب می دهد که در سایت آن ویژگی فعال باشد یا نباشد. وقتی شما ویژگی را اینجا غیرفعال می کنید، مدیر سایت نمی تواند هرگز از این ویژگی استفاده کند.

en: Rank better with synonyms & related keyphrases
fa: رتبه بهتر با کلمات مترادف و عبارات کلیدی مرتبط است

en: optimize a single post for synonyms and related keyphrases.
fa: یه پست رو برای کلمات مترادف و کلمات کلیدی بهتر، اصلاح کن.

note: translators: %s: argument name
en: %s is a required feature toggle argument.
fa: %s یک ویژگی آرگمان ضروری است.

en: Synonyms & related keyphrases
fa: واژگان مترادف و کلمات کلیدی مرتبط

en: Add related keyphrase
fa: افزودن کلیدواژه مرتبط

en: Remove keyphrase
fa: حذف کلیدواژه

en: Keyphrase:
fa: کلیدواژه:

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium. translators: %1$s expands to Keyword research training. translators: %1$s expands to Local SEO.
en: %1$s video
fa: %1$s ویدئو

en: This feature has been disabled by the network admin.
fa: این ویژگی توسط مدیر شبکه غیرفعال شده است.

en: Clear Image
fa: پاک کردن تصویر

en: Multiple keyphrases
fa: عبارات کلیدی چندگانه

en: Focus keyphrase not set.
fa: کلیدواژه کانونی تنظیم نشده است.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Get %s
fa: گرفتن %s

en: Optional. Customize how you want to describe the duration of the instruction
fa: اختیاری. سفارشی‌سازی چگونگی مدت زمان آموزش را شرح دهید

en: Describe the duration of the instruction:
fa: مدت زمان آموزش را شرح دهید:

en: Learn more about the readability analysis
fa: یادگیری بیشتر راجع به آنالیز خوانایی

en: Readability analysis:
fa: آنالایز خوانایی

en: There is a new notification. | There are new notifications.
fa[0]: یک اعلان جدید وجود دارد.

en: Colon
fa: دونقطه

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'SEO' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of duplicate SEO meta.
en: Both %1$s and %2$s manage the SEO of your site. Running two SEO plugins at the same time is detrimental.
fa: هر %1$s و %2$s مدیریت سئوی سایت شما است. استفاده از دو افزونه سئو برای سایت مضر است.

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: %s, %s and %s
fa: %s, %s و %s

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: %s and %s
fa: %s و %s

en: %d minute | %d minutes
fa[0]: %d دقیقه

en: %d hour | %d hours
fa[0]: %d ساعت

en: %d day | %d days
fa[0]: %d روز

en: Enter a step title
fa: عنوان قدم را وارد کنید

en: Optional. This can give you better control over the styling of the steps.
fa: اختیاری. این می تواند به شما برای بهبود کنترل استایل قدم ها کمک کند.

en: CSS class(es) to apply to the steps
fa: کلاس های css می تواند به قدم‌ها اضافه شود

en: minutes
fa: دقیقه

en: hours
fa: ساعت

en: days
fa: روز

en: Create a How-to guide in an SEO-friendly way. You can only use one How-to block per post.
fa: ایجاد به گونه ای که دوستدار سئو باشد. شما تنها می توانید استفاده کنید یک چگونگی بلوک در هر نوشته.

en: List your Frequently Asked Questions in an SEO-friendly way. You can only use one FAQ block per post.
fa: لیست سوالات متداول درباره روش های دوستدار سئو. شما تنها می توانید از یک بلوک FAQ برای هر نوشته استفاده کنید.

en: Copy error
fa: کپی کردن خطا

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: An error occurred loading the %s primary taxonomy picker.
fa: خطایی در هنگام بارگذاری %s طبقه بندی اولیه طبقه بندی شده رخ داد.

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Structured Data Blocks
fa: %1$s بلوک داده ساختار یافته

en: Time needed:
fa: زمان مورد نیاز:

en: Move question down
fa: انتقال سوال به پایین

en: Move question up
fa: انتقال سوال به بالا

en: Insert question
fa: درج سوال

en: Delete question
fa: حذف سوال

en: Enter the answer to the question
fa: افزودن پاسخ برای سوال

en: Enter a question
fa: یک سوال وارد کنید

en: Add question
fa: سوالی اضافه کنید

en: Frequently Asked Questions
fa: سوالات متداول

note: translators: %s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %s!
fa: خبر عالی: شما با %s می‌توانید

en: (Opens in a new browser window)
fa: (در یک پنجره جدید مرورگر باز شود)

note: translators: %s expands to the taxonomy name.
en: Select the primary %s
fa: اولویت %s را انتخاب کنید

en: Check links to this URL
fa: لینک‌های به این آدرس را بررسی کنید

en: Keyword research training
fa: آموزش تحقیق کلیدواژه

en: Are you trying to use multiple keyphrases? You should add them separately below.
fa: آیا می‌خواهید از چندین کلیدواژه استفاده کنید؟ شما باید آنها را جداگانه در زیر اضافه کنید.

en: Mark as cornerstone content
fa: نشانه گذاری بعنوان محتوای مهم

en: Move step down
fa: حرکت گام به پایین

en: Move step up
fa: حرکت گام به بالا

en: Insert step
fa: گام را وارد کنید

en: Delete step
fa: گام را حذف کنید

en: Add image
fa: افزودن تصویر

en: Enter a step description
fa: توضیحات مرحله را وارد کنید

en: Enter a description
fa: ورود توضیحات

en: Unordered list
fa: لیست مرتبط نشده

en: Showing step items as an ordered list.
fa: نمایش گام موارد بعنوان لیست مرتب شده.

en: Showing step items as an unordered list
fa: نمایش گام موارد بعنوان لیست مرتبط نشده

en: Add step
fa: گام را اضافه کنید

en: Delete total time
fa: کل زمان را حذف کنید

en: Add total time
fa: مجموع زمان را اضافه کنید

en: How to
fa: چگونه

en: How-to
fa: چگونه

en: Analysis results
fa: نتایج آنالیز

en: Enter a focus keyphrase to calculate the SEO score
fa: کلیدواژه کانونی را برای محاسبه نمره سئو وارد کنید

en: Learn more about Cornerstone Content.
fa: یادگیری بیشتر درباره محتوای مهم.

en: Cornerstone content should be the most important and extensive articles on your site.
fa: محتوای مهم باید مهمترین و گسترده ترین مقالات سایت شما باشد.

en: Restore Site
fa: بازیابی سایت

en: Network Settings
fa: تنظیمات شبکه

en: You are not allowed to perform this action.
fa: شما اجازه انجام این عمل را ندارید.

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
fa: خطا: %s

note: translators: %s: success message
en: Success: %s
fa: موفق: %s

note: translators: %s expands to the ID of a site within a multisite network.
en: Site with ID %d not found.
fa: سایت با شناسه %d یافت نشد.

en: No site has been selected to restore.
fa: سایتی برای بازیابی انتخاب نشده است.

en: You are not allowed to modify unregistered network settings.
fa: شما اجازه تغییر تنظیمات شبکه ثبت نشده را ندارید.

en: deleted
fa: حذف شده

en: Would you like to add another keyphrase?
fa: آیا مایل هستید کلیدواژه دیگری اضافه کنید؟

en: image preview
fa: پیش‌نمایش تصویر

en: Copied!
fa: کپی شد!

en: Not supported!
fa: پشتیبانی نمی‌شود!

en: {{a}}Read our article about site structure{{/a}} to learn more about how internal linking can help improve your SEO.
fa: مطالعه {{a}}درباره ساختار سایت{{/a}}  برای یادگیری درباره چگونگی بهبود سئو با لینک‌سازی داخلی.

en: Consider linking to these {{a}}cornerstone articles:{{/a}}
fa: پیوند دادن به اینها را درنظر بگیرید {{a}}مقالات مهم{{/a}}

en: Consider linking to these articles:
fa: لینک دادن به این مقالات را در نظر بگیرید:

en: Copy link
fa: کپی لینک

note: translators: %s expands to the link value
en: Copy link to suggested article: %s
fa: کپی لینک به مقاله پیشنهادی: %s

en: Read our %1$sultimate guide to keyword research%2$s to learn more about keyword research and keyword strategy.
fa: مطالعه %1$sراهنمای تحقیق کلمه کلیدی %2$s برای یادگیری بیشتر درباره تحقیق کلمه کلیدی و استراتژی کلمه کلیدی.

en: The following words occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on. If the words differ a lot from your topic, you might want to rewrite your content accordingly.
fa: کلمات زیر بیشترین تکرار را در محتوا دارند. این نشان می دهد که محتوای شما روی چه چیزی تمرکز دارد. اگر کلمات محتلف زیاد در موضوع شما باشد؛ شما ممکن است بخواهید محتوای خود را مجدد بازنویسی کنید.

en: Prominent words
fa: کلمات برجسته

en: The site's tagline
fa: نامک سایت

note: translators: %1$s expands to the missing field name.
en: Not all required fields are given. Missing field %1$s
fa: تمام زمینه های مورد نیاز داده نشده است. فیلد گم شده %1$s است

en: Add synonyms
fa: افزودن مترادف

en: Would you like to add keyphrase synonyms?
fa: آیا میخواهید مترادف‌های کلیدی را اضافه کنید؟

en: Would you like to add more than one keyphrase?
fa: آیا می خواهید بیش از یک کلمه کلیدی اضافه کنید؟

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: You can edit the SEO meta-data for this custom type on the %1$sShop page%2$s.
fa: شما می توانید متا داده های جستجوگر را برای این نوع سفارشی در صفحه %1$s فروش ویرایش کنید %2$s.

en: You haven't set a Shop page in your WooCommerce settings. Please do this first.
fa: شما صفحه فروشگاه را در تنظیمات WooCommerce خود تنظیم نکرده اید. لطفا ابتدا این کار را انجام دهید.

en: Current year
fa: سال جاری

en: Something went wrong. Please reload the page.
fa: چیزی اشتباه است. لطفا برگه را مجدد بارگذاری کنید.

en: Url preview
fa: پیش نمایش url

en: Please provide a meta description by editing the snippet below. If you don’t, Google will try to find a relevant part of your post to show in the search results.
fa: لطفا توضیحات متا را با ویرایش اسنیپت زیر انجام دهید. اگر شما این کار را نکنید، گوگل سعی می کند یک قسمت مرتبط از پست شما را برای نمایش در نتایج جستجو پیدا کند.

en: Tagline
fa: شعار

en: Page
fa: برگه

en: Modify your meta description by editing it right here
fa: توضیحات متا را با ویرایش آن درست در اینجا اصلاح کنید

en: description (custom taxonomy)
fa: توضیح (طبقه بندی سفارشی)

en: (custom taxonomy)
fa: (طبقه بندی سفارشی)

en: (custom field)
fa: (فیلد سفارشی)

en: Term404
fa: شرایط 404

en: Caption
fa: عنوان

en: Pagenumber
fa: تعداد برگه

en: Pagetotal
fa: جمع برگه

en: Page number
fa: شماره برگه

en: User description
fa: توضیح کاربر

en: ID
fa: شناسه

en: Modified
fa: تنظیم شده

en: Post type (plural)
fa: نوع نوشته (جمع)

en: Post type (singular)
fa: نوع نوشته (تکی)

en: Separator
fa: جداکننده

en: Search phrase
fa: عبارت جستجو

en: Term title
fa: عنوان شرایط

en: Term description
fa: توضیح شرایط

en: Tag description
fa: توضیح برچسب

en: Category description
fa: توضیح دسته

en: Primary category
fa: دسته اصلی

en: Category
fa: دسته

en: Tag
fa: برچسب

en: Excerpt only
fa: فقط خلاصه

en: Excerpt
fa: خلاصه

en: Site title
fa: عنوان سایت

en: Archive title
fa: عنوان بایگانی

en: Parent title
fa: عنوان والد

en: Date
fa: تاریخ

en: Get Yoast SEO Premium
fa: خریدن نسخه پولی افزونه

en: You should create a redirect to ensure your visitors do not get a 404 error when they click on the no longer working URL.
fa: شما باید مسیریابی را ایجاد کنید تا اطمینان حاصل کنید که بازدیدکنندگان شما خطای 404 را هنگام کلیک بر روی URL دیگر کار نمی کنند.

en: Search engines and other websites can still send traffic to your deleted post.
fa: موتورهای جستجو و وب سایت های دیگر می توانند ترافیك را به پست حذف شده شما ارسال كنند.

en: Make sure you don't miss out on traffic!
fa: اطمینان حاصل کنید که ترافیک وبسایتتان را از دست نمی‌دهید!

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type. translators: 1: term label
en: You just deleted a %1$s.
fa: شما فقط حذف کردید %1$s.

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type.
en: You just trashed a %1$s.
fa: شما فقط به زباله دان فرستادید %1$s.

note: translators: %s expands to the post type name.
en: Settings for %s archive
fa: تنظیمات برای %s بایگانی

en: The settings on this page allow you to specify what the default search appearance should be for any type of content you have. You can choose which content types appear in search results and what their default description should be.
fa: تنظیمات در این صفحه به شما اجازه می دهد مشخص کنید که چه نوع نمایش محتوای پیش فرض برای هر نوع محتوایی باشد. شما می توانید انتخاب کنید که انواع محتوا در نتایج جستجو ظاهر می شود و چه توضیحات پیش فرض آنها باید باشد.

en: Dismiss this notice
fa: این اطلاعیه را نادیده بگیر

note: Translators: %s expands to the actual language.
en: Your site language is set to %s. If this is not correct, contact your site administrator.
fa: زبان وبسایت شما %s تنظیم شده است. اگر صحیح نیست ، با مدیر وبسایت خود تماس بگیرید.

note: translators: %1$s expands Yoast, %2$s expands to an opening anchor tag, %3$s expands to a closing anchor tag.
en: %1$s respects your privacy. Read our %2$sprivacy policy%3$s on how we handle your personal information.
fa: %1$s به حریم خصوصی شما احترام می گذارد %2$sسیاست حفظ حریم خصوصی%3$s را بخوانید.

en: Includes a free MyYoast account which gives you access to our free SEO for Beginners course!
fa: شامل حساب رایگان یوست من که به شما دسترسی به آموزش ابتدایی سئو را می دهد!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress, %2$s expands to Yoast
en: Sign up for our newsletter if you would like to keep up-to-date about %1$s, other cool plugins by %2$s, and interesting news and tips from the world of SEO.
fa: پلاگین Yoast SEO پیکربندی شده است اما فراموش نکنید که اصول سئو همواره درحال تغییر است. در خبرنامه ما عضو شوید تا همواره از تکنیک های سئو باخبر شوید %1$s, other cool plugins by %2$s,.

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Baidu Webmaster Tools site add page, %2$s is the link closing tag.
en: Get your Baidu verification code in %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.
fa: گرفتن کد تائیده بایدو در %1$s ابزار وبمستر بایدو%2$s.

en: Baidu verification code
fa: کد تائیدیه بایدو

note: translators: %s is replaced with Yoast SEO.
en: The %s importer functionality uses temporary database tables. It seems your WordPress install does not have the capability to do this, please consult your hosting provider.
fa: عملکرد درون ریزی %s از جداول پایگاه داده موقت استفاده می کند. به نظر میرسد نصب وردپرس شما توانایی انجام این کار را ندارد، لطفا با ارائه دهنده میزبانی خود مشورت کنید.

note: translators: %s is replaced with the plugin's name.
en: Cleanup of %s data failed.
fa: پاکسازی داده ها %s انجام نشد.

en: Content Type
fa: نوع محتوا

en: Filter by content type
fa: فیلتر براساس نوع محتوا

en: Show All Content Types
fa: نمایش همه انواع محتوا

en: Replaced with the normal title for an archive generated by WordPress
fa: جایگزینی با عنوان عادی برای یک آرشیو تولید شده توسط وردپرس

en: Clean
fa: پاک‌سازی

en: Once you're certain your site is OK, you can clean up. This will remove all the original data.
fa: هنگامی که مطمئن هستید سایت شما درست است، می توانید پاکسازی را شروع کنید. این کار تمام داده های اصلی را حذف می کند.

en: Step 5: Clean up
fa: مرحله5: پارکسازی

en: You should run the configuration wizard, from the SEO &rarr; General &rarr; Dashboard page, to make sure all the settings for your site are correct.
fa: شما باید پیکربندی سریع را اجرا نمایید، از برگه پیشخوان سئوی عمومی، برای اینکه اطمینان حاصل کنید همه تنظیمات بدرستی برای سایت شما انجام شده است.

en: Step 4: Run the configuration wizard
fa: مرحله4: اجرای پیکربندی آسان

en: Please check your posts and pages and see if the metadata was successfully imported.
fa: لطفا نوشته‎‏ها و برگه‌های خود را بررسی کنید ببینید اگر داده‌های متا بدرستی درون‌ریزی شده است.

en: Step 3: Check your data
fa: مرحله 3 : اطلاعات خود را بررسی کنید

note: translators: 1: expands to Yoast SEO
en: This will import the post metadata like SEO titles and descriptions into your %1$s metadata. It will only do this when there is no existing %1$s metadata yet. The original data will remain in place.
fa: این گزینه داده های متای نوشته مانند عناوین و توضیحات سئو را به داده های متای %1$s شما وارد می کند. این کار فقط زمانی انجام خواهد شد که هنوز داده های متا %1$s وجود نداشته باشد. داده های اصلی در جای خود قرار می گیرند.

en: Step 2: Import
fa: مرحله2: درون‌ریزی

en: Please make a backup of your database before starting this process.
fa: لطفا قبل از انجام اینکار از پایگاه داده خود پشتیبان تهیه کنید.

en: Step 1: Create a backup
fa: مرحله1: ایجاد پشتیبان‌گیری

en: We've detected data from one or more SEO plugins on your site. Please follow the following steps to import that data:
fa: ما داده ها را از یک یا چند پلاگین SEO در سایت شما شناسایی کرده ایم. برای درون ریزی آن داده ها مراحل زیر را دنبال کنید:

en: Plugin:
fa: افزونه:

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s did not detect any plugin data from plugins it can import from.
fa: %s داده افزونه ای را شناسایی نکرد که بتواند از آن درون‌ریزی کند.

en: Posts that should not show up in search results
fa: نوشته‌هایی که نمی خواهید در نتایج جستجو نمایش داده شود

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we've found data from.
en: %s data found.
fa: %s داده یافت شد.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're removing data from.
en: %s data successfully removed.
fa: %s داده با موفقیت حذف گردید.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're importing data from.
en: %s data successfully imported.
fa: %s داده با موفقیت درون‌ریزی شد.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're trying to find data from.
en: %s data not found.
fa: %s داده یافت نشد.

en: 24/7 email support
fa: پشتیبانی ایمیلی 24/7

en: No more dead links a.k.a. 404 pages
fa: دیگه از لینکهای خراب و صفحات 404 خبری نیست

en: Get real-time suggestions for internal links
fa: استفاده از پیشنهادات خودکار برای لینکهای داخلی

en: Preview your page in Facebook and Twitter
fa: پیش نمایش برگه شما در فیسبوک و توییتر

en: this author's archives
fa: آرشیو نویسنده

note: translators: %s expands to "this author's archives".
en: Do not allow search engines to show %s in search results.
fa: به موتورهای جستجو اجازه نمایش %s را در نتایج جستجو نده.

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter your site social profiles data below.
fa: برای آنکه موتورهای جستجو بفهمند پروفایل کدام شبکه های اجتماعی متعلق به سایت شماست لطفا اطلاعات مرتبط با شبکه های اجتماعی خود را در زیر وارد کنید.

en: Learn more about your social profiles settings
fa: درباره تنظیمات پروفایلهای اجتماعی خود بیشتر بدانید

en: Remove the categories prefix?
fa: حذف پیشوند دسته‌ها؟

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Category URLs in WordPress contain a prefix, usually %s, this feature removes that prefix, for categories only.
fa: URL های دسته در وردپرس حاوی یک پیشوند هستند، معمولا %s ، این ویژگی این پیشوند را فقط برای دسته ها حذف می کند.

en: Help on the category prefix setting
fa: راهنما در تنظیم پیشوند دسته

en: Category URLs
fa: دسته بندی لینک ها

en: Learn more about the available variables
fa: درباره متغیرهای موجود بیشتر بدانید

en: Learn more about the RSS feed setting
fa: درباره تنظیمات خوراک RSS بیشتر بدانید

note: translators: %s expands to the post type's name.
en: the archive for %s
fa: آرشیو برای %s

en: Redirect attachment URLs to the attachment itself?
fa: تغییر آدرس URL های پیوست به خود پیوست؟

en: We recommend you set this to Yes.
fa: توصیه ما این است مقدار را بله قرار دهید.

en: Media & attachment URLs
fa: رسانه ها و آدرس های پیوست

en: When you upload media (an image or video for example) to WordPress, it doesn't just save the media, it creates an attachment URL for it. These attachment pages are quite empty: they contain the media item and maybe a title if you entered one. Because of that, if you never use these attachment URLs, it's better to disable them, and redirect them to the media item itself.
fa: وقتی یک رسانه جدید در وردپرس آپلود میکنید (به عنوان مثال یک عکس یا ویدئو)، فقط یک فایل به رسانه سایت شما اضافه نمی شود. بلکه یک لینک فایل پیوست نیز برای آن ایجاد می شود. این صفحات فایل های پیوست خالی هستند و صرفا فایل پیوست را به همراه یک عنوان نمایش می دهند. چنانچه از این لینک های فایل پیوست استفاده ای نمیکنید پیشنهاد میکنیم آنها را غیرفعال کنید و آنها را به خود فایل پیوست ریدایرکت کنید.

en: Learn more about the Media and attachment URLs setting
fa: یادگیری بیشتر درباره تنظیمات آدرس پیوست و چندرسانه

en: This is what shows in the search results when people find your homepage. This means this is probably what they see when they search for your brand name.
fa: این همان چیزی است که در نتایج جستجو نشان می دهد وقتی افراد صفحه اصلی شما را پیدا می کنند. به این معنی که احتمالا چیزی است که آنها هنگام جستجو برای نام تجاری شما می بینند.

en: Learn more about the special pages setting
fa: یادگیری بیشتر درباره تنظیمات برگه‌های ویژه

en: date archives
fa: تاریخ بایگانی ها

en: Help on the date archives search results setting
fa: راهنما در تنظیمات نتایج جستجوی بایگانی تاریخ

en: archives for authors without posts
fa: بایگانی برای نویسنده های بدون مطلب

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archives for authors without posts in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
fa: عدم نمایش بایگانی ها برای نویسندگان فاقد مطلب در نتایج جستجو به صورت فنی به این معناست که آنها دارای یک متای ربات %1$s هستند و از نقشه های سایت مستثنی خواهند شد. %2$sکسب اطلاعات بیشتر درباره تنظیمات نتایج جستجو%3$s.

en: Help on the authors without posts archive search results setting
fa: راهنما در تنظیمات نتایج جستجوی بایگانی نوشته های بدون نویسنده

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archive for authors in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
fa: عدم نمایش بایگانی برای نویسندگان در نتایج جستجو به صورت فنی به این معناست که آنها دارای یک متای ربات %1$s هستند و از نقشه های سایت مستثنی خواهند شد. %2$sکسب اطلاعات بیشتر درباره تنظیمات نتایج جستجو%3$s.

en: Help on the author archives search results setting
fa: راهنما در تنظیمات نتایج جستجوی بایگانی نویسنده

en: Archives settings help
fa: راهنمای تنظیمات بایگانی

en: Learn more about the archives setting
fa: یادگیری بیشتر درباره تنظیمات بایگانی

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Yandex verification code in %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.
fa: گرفتن کد تائید یاندکس در %1$s ابزار وبمستر یاندکس%2$s.

en: Yandex verification code
fa: کد تائیدیه یاندکس

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Google verification code in %1$sGoogle Search Console%2$s.
fa: گرفتن کد تائید گوگل در %1$s کنسول جستجوی گوگل%2$s.

en: Google verification code
fa: کد تائیدیه گوگل

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Bing verification code in %1$sBing Webmaster Tools%2$s.
fa: گرفتن کد تائیده بینگ در %1$s ابزار وبمستر بینگ%2$s.

en: Bing verification code
fa: کد تائیدیه بینگ

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools. This feature will add a verification meta tag on your home page. Follow the links to the different Webmaster Tools and look for instructions for the meta tag verification method to get the verification code. If your site is already verified, you can just forget about these.
fa: می توانید از باکس زیر برای تایید ابزارهای وب مستر مختلف کمک بگیرید. این قابلیت یک تگ تایید متا به صفحه اصلی سایت شما اضافه می کند. لینک های مرتبط با ابزارهای وب مستر مختلف را دنبال کرده و دستورالعمل های مرتبط با تایید توسط تگ متا را دنبال کنید تا کد تایید را دریافت کنید. اگر سایت شما قبلا تایید شده می توانید از این مرحله چشم پوشی کنید.

en: Learn more about the Webmaster Tools verification
fa: یادگیری بیشتر درباره تائیدیه ابزار  وبسمتر

en: On
fa: روشن

note: translators: %s expands to a feature's name translators: %s expands to an integration's name
en: Help on: %s
fa: کمک در: %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below. Clicking the question mark gives more information about the feature.
fa: %1$s به همراه امکانات زیادی است. شما می توانید برخی از آنها را فعال / غیرفعال کنید. کلیک روی آیکون علامت سوال اطلاعات بیشتری راجع به هر کدام در اختیار شما قرار خواهد داد.

en: Off
fa: خاموش

en: Read why XML Sitemaps are important for your site.
fa: بخوانید که چرا نقشه سایت برای سایت شما ضروری است.

note: translators: %s: Yoast SEO
en: Enable the XML sitemaps that %s generates.
fa: نقشه سایت %s ایجاد شده را فعال کنید.

en: See the XML sitemap.
fa: مشاهده نقشه سایت.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: See who contributed to %1$s.
fa: ببینید چه کسی مشارکت کرده در %1$s.

en: Help on this search results setting
fa: راهنمایی در تنظیمات نتیجه جستجو

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing the archive for %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
fa: نمایش داده نمی شود برای بایگانی %1$s در نتایج جستجو تخصصی به این معنی است که ان ها دارای %2$s ربات متا و در نقشه سایت صرف نظر شده است.%3$s اطلاعات بیشتر در تنظیمات جستجو%4$s.

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
fa: نمایش داده نمی شود %1$s در نتیجه جستجو تخصصی به این معنی است که آن ها دارای %2$s ربات متا و در نقشه سایت صرف نظر شده است.%3$s اطلاعات بیشتر در تنظیمات جستجو%4$s.

note: Translators: %s translates to "yes" or "no", %s translates to the Post Label in plural form Translators: %s translates to the "yes" or "no" ,%s translates to the Post Label in plural form
en: %s (current default for %s)
fa: %s (پیشفرض فعلی برای %s)

en: Media
fa: عناصر چند رسانه ای

en: Content Types
fa: انواع محتوا

note: translators: %1$s expands to the post type name.
en: Should search engines follow links on this %1$s?
fa: موتورهای جستجو باید دنبال کنند پیوندهای موجود در این %1$s؟

note: translators: %1$s expands to Yes or No,  %2$s expands to the post type name.
en: Default for %2$s, currently: %1$s
fa: پیشفرض برای %2$s، کنونی: %1$s

note: translators: %s expands to the post type name. Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Allow search engines to show this %s in search results?
fa: به موتورهای جستجو اجازه نمایش این %s را می دهید؟

en: Search Appearance
fa: ظاهر جستجو

en: Please specify what content types you would like to appear in search engines. If you do not know the differences between these, it's best to choose the default settings.
fa: لطفا مشخص کنید چه نوع محتوایی را که میخواهید در موتور های جستجو نمایش دهید. اگر تفاوت های بین این ها را نمی دانید بهتر است تنظیمات پیش فرض را انتخاب کنید.

note: Translators: %1$s expands to the name of the post type. The options given to the user are "visible" and "hidden"
en: Search engines should show "%1$s" in search results:
fa: موتور جستجو باید در نتایج جستجو "%1$s" را نمایش دهد:

en: Search engine visibility
fa: قابل مشاهده بودن برای موتورهای جستجو

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy
en: Show %s in search results?
fa: نمایش %s در نتایج جستجو؟

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Toggle %1$s's XML Sitemap
fa: تغییر وضعیت %1$s's نقشه سایت

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
fa: این ویژگی را فعال کنید اگر می خواهید توئیتر پیش نمایشی با تصویر و متن خلاصه از لینک به اشتراک گذاشته سایت شما نمایش دهد.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
fa: این ویژگی را فعال کنید اگر می خواهید فیسبوک و سایر شبکه های احتماعی پیش نمایشی از تصاویر و متحوای خلاصه شما را نمایش دهند وقتی لینکی از سایت خود را به اشتراک می گذارید.

note: translators: %s: Ryte
en: Read more about how %s works.
fa: اطلاعات بیشتذ درباره چگونگی کارکرد %s.

note: translators: %s: 'Semrush' translators: %s: Ryte translators: %s: Zapier. translators: %s: Algolia.
en: %s integration
fa: ادغام %s

en: Find out how the text link counter can enhance your SEO.
fa: بفهمید چگونه شمارنده پیوند متن می تواند سئوی سایت را بهبود بخشد.

en: The text link counter helps you improve your site structure.
fa: شمارنده پیوند متن به شما برای بهبود ساختار سایت کمک می کند.

en: Find out how cornerstone content can help you improve your site structure.
fa: بفهمید که چگونه محتوای شاخص یا cornerstone content می تواند به شما برای بهبود ساختار سایت کمک کند.

en: The cornerstone content feature lets you to mark and filter cornerstone content on your website.
fa: ویژگی متحوای شاخص یا cornerstone content به شما اجازه علامت گذاری و فیلتر محتوای شاخص در سایت را میدهد.

en: Discover why readability is important for SEO.
fa: فهمیدن دلیل مهم بودن خوانایی برای سئو.

en: The readability analysis offers suggestions to improve the structure and style of your text.
fa: تجزیه و تحلیل خواندن پیشنهاداتی برای بهبود ساختار و سبک ارائه می دهد.

en: Learn how the SEO analysis can help you rank.
fa: یادگیری چگونگی بهبود رتبه با آنلایز سئو.

en: The SEO analysis offers suggestions to improve the SEO of your text.
fa: آنلایز سئو پیشنهاداتی برای بهبود سئوی متن شماست.

en: SEO analysis
fa: آنلایز سئو

note: translators: %1$s expands to WooCommerce
en: Allow customers to pick up their %s order locally
fa: به مشتریان اجازه دهید که سفارش %s خود را به صورت محلی انتخاب کنند

en: Get better search results in local search
fa: نتیجه بهتر در جستجوی محلی

en: Good results
fa: نتایج خوب

note: Translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Find out why you should upgrade to %s
fa: دلیل اینکه باید ارتقاء پیدا کنید به %s بفهمید

note: translators: %1$s resolves to Yoast.com
en: Latest blog posts on %1$s
fa: نوشته های اخیر در %1$s

en: Remove highlight from the text
fa: حذف برجسته کردن از متن

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: Get started quickly with the %1$s %2$sconfiguration wizard%3$s!
fa: سریع آغاز کنید%1$s %2$sپیکربندی آسان%3$s!

en: First-time SEO configuration
fa: پیکربندی سئو برای اولین بار

note: Translators: %s expands to the actual language.
en: Your site language is set to %s.
fa: زبان سایت شما به %s تنظیم شده است

en: Highlight this result in the text
fa: این نتیجه را در متن برجسته کنید

en: Considerations
fa: ملاحظات

en: Errors
fa: خطاها

en: Change language
fa: تغییر زبان

note: translators: %s expands to ".htaccess".
en: %s file
fa: پرونده %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Save changes to %s
fa: ذخیره تنظیمات به %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Edit the content of your %s:
fa: ویرایش محتوای %s شما:

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Create %s file
fa: ایجاد پرونده %s

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Updated %s
fa: %s بروزرسانی شد

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: You cannot edit the %s file.
fa: شما نمی توانید پرونده %s ویرایش کنید.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You cannot create a %s file.
fa: شما نمی توانید پرونده %s ایجاد کنید.

note: translators: %1$s expands to the dependency name.
en: More information about %1$s
fa: اطلاعات بیشتر درباره %1$s

en: Configuration Wizard
fa: پیکربندی گام‌به‌گام

en: You've done it!
fa: شما آن را انجام داده اید!

note: translators: %s expands to the extension title
en: Manage your %s subscription on MyYoast
fa: مدیریت %s اشتراک شما در MyYoast

note: translators: %1$s expands to the posttype label, %2$s expands anchor to blog post about cornerstone content, %3$s expands to </a>
en: Mark the most important %1$s as 'cornerstone content' to improve your site structure. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
fa: علامتگذاری مهمترین %1$s به عنوان 'محتوای شاخص (cornerstone content)' جهت بهبود ساختار سایت تان. %2$sدر مورد محتوای شاخص یا cornerstone content بیشتر بیاموزید%3$s.

en: (Opens in a new browser tab)
fa: (در یک برگه جدید مرورگر باز میکند)

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts %1$swithout%2$s a focus keyphrase
fa: نوشته‌ها %1$sبدون%2$s کلمه کلیدی اصلی

en: Hey, your SEO is doing pretty well! Check out the stats:
fa: سئوی شما خیلی خوب است!آمار بازدید را بررسی کنید:

en: You don't have any published posts, your SEO scores will appear here once you make your first post!
fa: شما نوشته منتشر شده ای ندارید، نمره سئو شما اینجا ظاهر می شود یکبار وقتی اولین نوشته را ایجاد کنید!

en: On this page, you can change the name of your site and choose which separator to use. The separator will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results. Choose the one that fits your brand best or takes up the least space in the snippets.
fa: در این صفحه می توانید نام سایت خود را تغییر دهید و از جدا کننده استفاده کنید. جداساز، مثلا بین عنوان پست و نام سایت شما نمایش داده خواهد شد. نمادها در اندازه نشان داده شده در نتایج جستجو نشان داده می شوند. یکی را انتخاب کنید که با نام تجاری شما مناسب باشد یا کمترین فاصله را در قطعه بگیرد.

en: Something else
fa: چیز دیگر

en: A portfolio
fa: یک نمونه‌کار

en: A corporation
fa: یک شرکت

en: A small offline business
fa: یک کسب و کار آفلاین کوچک

en: A news channel
fa: یک کانال خبری

en: An online shop
fa: یک فروشگاه آنلاین

en: A blog
fa: یک بلاگ

note: translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: What does the site %1$s represent?
fa: سایت %1$s معرف چیست؟

en: If you choose no, your author archives will be deactivated to prevent  duplicate content issues.
fa: اگر هیچ گزینه ای انتخاب نکنید، بایگانی نویسنده شما برای جلوگیری از مسائل محتوای تکراری غیرفعال خواهد شد.

en: Option B: My site is under construction and should not be indexed
fa: گزینه B: سایت من در دست ساخت و نباید ایندکس شود

en: Option A: My site is live and ready to be indexed
fa: گزینه A: سایت من فعال و آماده ایندکس است

en: Choose under construction if you want to keep the site out of the index of search engines. Don't forget to activate it once you're ready to publish your site.
fa: اگر میخواهید سایت را از فهرست موتورهای جستجو حفظ کنید، زیر ساخت را انتخاب کنید. فراموش نکنید که بعد از آماده شدن برای انتشار سایت خود، آن را فعال کنید.

en: Please specify if your site is under construction or already active.
fa: لطفا شرح دهید اگر سایت شما دردست ساخت یا فعال است.

en: This information will be used in Google's Knowledge Graph Card, the big block of information you see on the right side of the search results.
fa: این اطلاعات در کارت گرافیک دانش گوگل، بلوک بزرگ اطلاعاتی که در سمت راست نتایج جستجو مشاهده می کنید، مورد استفاده قرار می گیرد.

en: Read more like this on our SEO blog
fa: ادامه مطلب مثل این در بلاگ سئوی ما

note: translators: %s expands to the readability score
en: Readability: %s
fa: خوانایی: %s

en: Not activated
fa: فعال نشد

en: Activated
fa: فعال شد

note: translators: %1$s expands to Yoast
en: %1$s recommendations for you
fa: %1$s توصیه شده برای شما

en: All Readability Scores
fa: تمام امتیاز خوانایی

en: Filter by Readability Score
fa: مرتب‌سازی براساس امتیاز خوانایی

note: translators: %1$s expands to the product name. %2$s expands to a link to My Yoast
en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
fa: شما نمی توانید بروزرسانی یا پشتیبانی دریافت کنید! این مشکل را برطرف کنید با افزودن این سایت و فعالسازی %1$s برای آن در %2$s.

note: translators: %1$s expands to the request method
en: Request method %1$s is not valid.
fa: روش درخواست %1$s معتبر نیست.

note: Translators: %s expands to the social medium name, which is either Twitter or Facebook. %s expands to Yoast SEO Premium
en: Do you want to preview what it will look like if people share this post on %s? You can, with %s.
fa: آیا می‌خواهید پیش‌نمایش اینکه چطور می‌شود اگر افراد این نوشته را در %s به اشتراک بگذارند را ببینید؟ شما می‌توانید با %s.

en: Text link counter
fa: شمارنده پیوند متن

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
fa: تعداد پیوندهای داخلی به این نوشته. ببینید "ستون‌های Yoast" در زبانه کمک برای اطلاعات بیشتر.

en: Number of outgoing internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
fa: تعداد پیوندهای داخلی در این نوشته. ببینید "ستون‌های Yoast" در زبانه کمک برای اطلاعات بیشتر.

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s Columns
fa: %s ستون‌ها

en: Readability score
fa: نمره خوانایی

en: Scroll to see the preview content.
fa: برای دیدن پیشنمایش محتوا اسکرول کنید.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %s for you:
fa: دیگر مزایای %s برای شما:

en: Cornerstone content
fa: محتوای شاخص

note: translators: %1$s resolves to Local SEO
en: If you want to outrank the competition in a specific town or region, check out our %1$s plugin! You’ll be able to easily insert Google maps, opening hours, contact information and a store locator. Besides that %1$s helps you to improve the usability of your contact page.
fa: اگر می خواهید رقابت را در یک شهر یا منطقه مشخص کنید، لطفا پلاگین %1$s را بررسی کنید! شما می توانید به راحتی نقشه های گوگل، ساعات کاری، اطلاعات تماس و یک فروشگاه یاب را وارد کنید. علاوه بر این %1$s به شما کمک می کند تا قابلیت استفاده صفحه تماس خود را بهبود ببخشید.

en: Attract more customers near you
fa: جذب مشتریان بیشتری در نزدیکی شما

en: Upgrade to Premium
fa: ارتقاء به نسخه پولی

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO Premium
en: Do you want to outrank your competition? %1$s gives you awesome additional features that'll help you to set up your SEO strategy like a professional. Add synonyms and related keywords, use our Premium SEO analysis, the redirect manager and our internal linking tool. %1$s will also give you access to premium support.
fa: آیا می خواهید رقابت خود را بالاتر ببرید؟ %1$s  به شما ویژگی های اضافی فوق العاده ای می دهد که به شما در تنظیم استراتژی SEO شما مانند حرفه ای کمک می کند. اضافه کردن مترادف و کلمات کلیدی مرتبط، استفاده از تجزیه و تحلیل پرمیوم SEO، مدیر هدایت و ابزار لینک داخلی ما. %1$s  همچنین به پشتیبانی حقوقی دسترسی خواهد داشت.

note: translators: %s resolves to Yoast SEO Premium
en: Outrank the competition with %s
fa: برتر بودن رقابت با %s

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to the starting tag of the link to the wizard, %3$s resolves to the closing link tag
en: We have detected that you have not finished this wizard yet, so we recommend you to %2$sstart the configuration wizard to configure %1$s%3$s.
fa: ما متوجه شده‌ایم که هنوز این مراحل را به پایان نرسانده‌اید، بنابراین ما به شما توصیه می کنیم تا %2$sپیکربندی گام‌به‌گام را برای پیکربندی %1$s شروع نمایید%3$s.

en: The configuration wizard helps you to easily configure your site to have the optimal SEO settings.
fa: پیکربندی گام‌به‌گام به شما کمک می کند تا به راحتی سایت خود را پیکربندی نمایید تا تنظیمات سئوی بهینه‌ای داشته باشید.

en: Superfast internal linking suggestions
fa: پیشنهادات پیوند‌دهی داخلی فوق العاده سریع

note: translators: %1$s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %1$s!
fa: خبر خوب: شما می توانید، با %1$s !

en: Save changes
fa: ذخیره تغییرات

en: 1 year free support and updates included!
fa: شامل 1 سال بروز رسانی و ارتقاء رایگان!

note: translators: %2$s expands to 'RS Head Cleaner' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to differentiating output between search engines and normal users.
en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
fa: پلاگین %2$s خروجی سایت شما را تغییر داده و در انجام این تفاوت بین موتورهای جستجو و کاربران عادی، فرایندی است که به نام پنهان سازی می شود. ما به شدت توصیه می کنیم که آن را غیر فعال کنید.

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook & Twitter
fa: %1$sپیش نمایش شبکه های اجتماعی%2$s: فیسبوک و توئیتر

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
fa: %1$sبدون پیوند شکسته%2$s: مدیریت آسان تغییر مسیر

en: No ads!
fa: بدون تبلیغات!

en: Facebook & Twitter
fa: فیسبوک و توییتر

en: Social media preview
fa: پیش‌نمایش رسانه‌های اجتماعی

en: Easy redirect manager
fa: مدیریت تغییر مسیر (Redirect) آسان

en: No more dead links
fa: بدون پیوندهای شکسته (Dead Links)

en: Increase your SEO reach
fa: افزایش رتبه سئوی شما

en: Variable
fa: متغیر

en: Available variables
fa: متغیرهای در دسترس

en: Scroll to see the table content.
fa: برای دیدن محتوای جدول پیمایش (اسکرول) نمایید.

note: Translators: %1$s expands to the name of the assessment.
en: An error occurred in the '%1$s' assessment
fa: خطایی در ارزیابی '%1$s' رخ داده است

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
fa: %1$s از کلمات حاوی %2$s روی %3$s سیلاب %4$s، که بیش از حداکثر توصیه شده از %5$s است.

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
fa: %1$s از کلمات حاوی %2$s روی %3$s سیلاب %4$s، که کمتر از یا برابر حداکثر توصیه شده از %5$s است.

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is slightly below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd a bit more copy%4$s. | This is slightly below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd a bit more copy%4$s.
fa[0]: این کمی کمتر از حداقلل توصیه شده %5$d کلمه است.%3$s کمی بیشتر اضافه کنید%4$s.

en: Step %1$d: %2$s
fa: گام %1$d: %2$s

en: No new notifications.
fa: اعلان جدیدی وجود ندارد.

en: Save all
fa: ذخیره همه

en: Save
fa: ذخیره

note: translators: 1: Author name; 2: Site name.
en: %1$s, Author at %2$s
fa: %1$s, نویسنده در %2$s

en: Mobile preview
fa: پیش نمایش موبایل

en: Desktop preview
fa: پیش نمایش دسکتاپ

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
fa: لطفا یک عنوان سئو با ویرایش متن زیرارائه دهید.

en: Meta description preview:
fa: پیش نمایش متای توضیحات:

en: Slug preview:
fa: پیش نمایش نامک:

en: SEO title preview:
fa: پیش نمایش عنوان سئو:

en: Close snippet editor
fa: بستن ویرایشگر اسنیپت

en: Slug
fa: نامک

en: Remove marks in the text
fa: علامات را در نوشته پاک کنید

en: Mark this result in the text
fa: علامت زدن این نتیجه در متن

en: Marks are disabled in current view
fa: علائم در نمای جاری غیرفعال هستند

en: Good SEO score
fa: نمره خوب سئو

en: OK SEO score
fa: امتیاز سئوی قابل قبول

en: Feedback
fa: بازخورد

en: ok
fa: تأیید

en: Choose an image
fa: انتخاب تصویر

en: Remove the image
fa: پاک کردن این عکس

en: MailChimp signup failed:
fa: ثبت‌نام در Mailchimp شکست خورد:

en: Sign Up!
fa: ثبت‌نام!

en: Name
fa: نام

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
fa: لطفا با ویرایش متن زیر توضیحات متا را ارائه دهید.

en: Edit snippet
fa: ویرایش اسنیپت

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
fa: شما می توانید برای ورود به ویرایشگر محدوده، روی هر پارامتر در پیش نمایش کلیک کنید.

en: SEO title preview
fa: پیش‌نمایش عنوان سئو

note: Translators: {{link}} resolves to the link opening tag to yoa.st/bugreport, {{/link}} resolves to the link closing tag.
en: A problem occurred when saving the current step, {{link}}please file a bug report{{/link}} describing what step you are on and which changes you want to make (if any).
fa: هنگام ذخیره مرحله کنونی مشکلی رخ داده است،  {{link}} لطفا گزارش اشکال آماده کنید و {{/link}} توضیح دهید در چه مرحله ای هستید و چه تغییراتی می خواهید ایجاد کنید.

en: Close the Wizard
fa: بستن نصب آسان

en: Export settings
fa: تنظیمات برون‌بری

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s video tutorial
fa: %1$s آموزش تصویری

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: %s &rsaquo; Configuration Wizard
fa: %s &rsaquo; پیکربندی سریع

en: Please don't show me this notification anymore
fa: لطفا این پیام را دیگر نشان نده

note: translators: %1$s is a link start tag to the bugreport guidelines on the Yoast help center, %2$s is the link closing tag.
en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
fa: اگر مشکلی دارید، %1$s لطفا پرونده گزارش خطا %2$s را ارسال کرده و ما بهترین کمک را به شما می کنیم.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the plugin page on WordPress.org, %3$s is the link closing tag.
en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
fa: ما مطلع شدیم شما مدتی است در حال استفاده از %1$s هستید; امیدواریم دوست داشته باشید! خوشحال می شویم اگر شما بتوانید %2$s 5 ستاره امتیاز در WordPress.org بدهید %3$s!

note: translators: %1$s: '%%term_title%%' variable used in titles and meta's template that's not compatible with the given template, %2$s: expands to 'HelpScout beacon'
en: Warning: the variable %1$s cannot be used in this template. See the %2$s for more info.
fa: توجه: متغیر %1$s نمی تواند در این پوسته استفاده شود. برای اطلاعات بیشتر به بخش  %2$s  راهنما مراجعه کنید.

note: translators: %1$s expands anchor to premium plugin page, %2$s expands to </a>
en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keyphrases. It also comes with 24/7 personal support.
fa: به هرحال، آیا می دانید ما یک نسخه %1$s پولی افزونه%2$s هم داریم؟ دارای ویژگی‌های پیشرفته ی است، مانند پشتیبانی و مدیریت کامل بر تمام کلمات کلیدی. همچنین پشتیبانی کامل 24/7 توسط متخصصین ما.

en: (no title)
fa: (بدون عنوان)

note: Translators: %s expands to "Yoast SEO for WordPress".
en: %s installation wizard
fa: %s نصب آسان

note: translators: 1: Yoast SEO
en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
fa: نوار %1$s منوی مدیریت شامل لینک‌های مفیدی از ابزارها برای آنالیز برگه‌ها و دیدن اطلاعیه‌های جدید است.

en: Admin bar menu
fa: نوار منوی مدیریت

note: translators: 1: Ryte, 2: Yoast SEO
en: %1$s will check weekly if your site is still indexable by search engines and %2$s will notify you when this is not the case.
fa: %1$s بررسی هفتگی اگر سایت شما هنوز قابل ایندکس شدن توسط موتورهای جستجو باشد و %2$s به شما پیغام میدهد وقتی این مورد نباشد.

en: Features
fa: امکانات

en: SEO title
fa: عنوان سئو

en: Google shows your website's name in the search results, if you want to change it, you can do that here.
fa: گوگل نام سایت شما را در نتایج جستجو نشان می دهد، اگر میخواهید آن را عوض کنید از اینجا انجام دهید.

en: Greater than sign
fa: علامت بزرگتر از

en: Less than sign
fa: علامت کوچکتر از

en: Right angle quotation mark
fa: علامت نقل قول زاویه راست

en: Left angle quotation mark
fa: علامت نقل قول زاویه چپ

en: Low asterisk
fa: نشان ستاره پایین

en: Asterisk
fa: نشان ستاره

en: Bullet
fa: گلولله توپر

en: Middle dot
fa: نقطه میانی

en: Em dash
fa: خط تیره کشیده

en: En dash
fa: خط تیره En

en: Dash
fa: خط تیره

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
fa: انتخاب سیمبول برای جداکردن عناوین سایت. نمایش داده می شود بین عنوان سایت و عنوان نوشته. سیمبول ها در سایزی که در نتایج جستجو هستند ظاهر می شوند.

en: The name of the person
fa: نام شخص

en: No
fa: خیر

en: Yes
fa: بله

en: Does, or will, your site have multiple authors?
fa: آیا سایت شما نویسنده های مختلفی دارد؟

en: WordPress automatically generates an URL for each media item in the library. Enabling this will allow for google to index the generated URL.
fa: وردپرس خودکار آدرس URL برای هر فایل رسانه ای در کتابخانه اش ایجاد می کند.فعال کردن این به گوگل اجازه می دهد آدرس URLها را ایندکس کند.

en: Success!
fa: موفقیت!

en: Title settings
fa: تنظیمات عنوان

en: Multiple authors
fa: نویسندگان متعدد

en: Site type
fa: نوع نوشته

en: Environment
fa: محیط

note: translators: %1$s resolves to the option name passed to the lookup registration
en: Yoast option %1$s not found.
fa: تنظیمات %1$s افزونه Yoast یافت نشد.

en: Posts list
fa: لیست نوشته‌ها

en: Posts list navigation
fa: لیست ناوبری نوشته‌ها

en: Filter posts list
fa: فیلتر لیست نوشته‌ها

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
fa: توجه داشته باشید که لینک به آرشیو ممکن است هنوز هم توسط قالب خروجی داشته باشد شما نیاز است بطور جداگانه حذفشان کنید.

note: translators: 1: expands to Yoast SEO extensions
en: %1$s to optimize your site even further
fa: %1$s برای بهینه سازی بیشتر سایت

note: translators: 1: expands to Yoast SEO
en: %1$s extensions
fa: %1$s افزودنی‌ها

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
fa: بازگشت کل هزینه در 30 روز بدون سوال

note: translators: Text between 1: and 2: will only be shown to screen readers. 3: expands to the product name.
en: More information %1$sabout %3$s%2$s
fa: اطلاعات بیشتر%1$s درباره %3$s%2$s

en: Installed
fa: نصب شده است

en: gain access to our 24/7 support team.
fa: دسترسی کامل 24/7 به پشتیبانی ما.

en: Premium support
fa: پشتیبانی ویژه

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
fa: بررسی نوع نمایش نوشته فیسبوک یا توئیتر.

en: Social previews
fa: پیش‌نمایش شبکه های اجتماعی

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
fa: ایجاد و مدیریت تغییرمسیر از درون وردپرس.

en: Redirect manager
fa: مدیریت تغییر مسیر

note: translators: 1: expands to Yoast SEO Premium
en: %1$s, take your optimization to the next level!
fa: %1$s رفتن به سطح بعدی بهینه سازی!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to WooCommerce
en: A seamless integration between %1$s and %2$s
fa: ادغام بدون فاصله بین %1$s و %2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast, %2$s expands to WooCommerce
en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
fa: بکارگیری %1$s مسیر راهنما بجای %2$s

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
fa: وارد کردن آسان نقشه گوگل،مکان یاب مغازه،ساعت بازکردن و بیشتر

en: Creates XML News Sitemaps
fa: ساختن نقشه سایت اخبار

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
fa: اطلاع‌رسانی سریع به گوگل بعد از ارسال نوشته جدید

en: Optimize your site for Google News
fa: بهینه کردن سایت برای اخبار گوگل

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
fa: تبدیل کردن ویدئوها به واکنش گرا با فعال کردن fitvids.js

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
fa: افزایش بهبود تجربه کاربری از نوشته های اشتراک گذاری شده با ویدئوها

en: Show your videos in Google Videos
fa: نمایش ویدئوهای شما در ویدئوی گوگل

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
fa: ویرایش &#8220;%s&#8221;

en: Premium
fa: نسخه پولی

en: Get Premium
fa: خرید نسخه پولی

en: Google Trends
fa: گوگل ترند

en: Notifications
fa: اطلاعیه‌ها

en: Removes the focus keyphrase section from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
fa: حذف تب کلمه کلیدی از متاباکس و غیرفعال کردن همه سئوهای پیشنهادی مرتبط.

en: Disable SEO analysis
fa: غیر فعال کردن تجزیه و تحلیل سئو

en: Twitter settings
fa: تنظیمات توئیتر

en: Pinterest settings
fa: تنظیمات پینترست

en: Facebook settings
fa: تنظیمات فیسبوک

en: Title separator symbol
fa: سیمبول جداکننده عنوان

en: RSS feed settings
fa: تنظیمات خبرخوان rss

en: Breadcrumbs settings
fa: تنظیمات مسیر راهنما (Breadcrumbs)

en: Make primary
fa: تغییر به اصلی

en: Cancel
fa: لغو کردن

note: translators: %s: number of notifications
en: %s notification | %s notifications
fa[0]: %s اطلاعیه

en: Disable readability analysis
fa: غیر فعال کردن تجزیه و تحلیل خوانایی

en: Removes the readability analysis section from the metabox and disables all readability-related suggestions.
fa: حذف برگه "خوانایی" از متاباکس و غیرفعال کردن همه پیشنهادات مرتبط با خوانایی.

en: Readability analysis
fa: تجزیه و تحلیل خوانایی

en: Needs improvement
fa: به بهبود نیاز دارد

en: Readability
fa: خوانایی

en: Improvements
fa: بهبودها

en: Dismiss this item.
fa: پنهان کردن این آیتم.

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
fa: آفرین! ما مشکلات سئوی جدی تشخیص ندادیم.

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
fa: ما موارد زیر که در سئوی سایت شما تاثیرگذار هستند را تشخیص دادیم.

en: Problems
fa: مشکلات

en: Analysis
fa: تحلیل و بررسی

en: Not available
fa: در دسترس نمی باشد

en: Filter by SEO Score
fa: فیلتر براساس امتیاز سئو

en: Meta description not set.
fa: توضیحات متا تنظیم نشده‌اند.

en: Open
fa: بازکردن

en: Dashboard
fa: پیشخوان

note: translators: %1$s is a link start tag to the permalink settings page, %2$s is the link closing tag.
en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
fa: می توانید این مورد را در %1$sصفحه تنظیمات پیوند یکتا%2$s رفع کنید.

en: Replaced with the primary category of the post/page
fa: جایگزین شد با دسته اولیه از نوشته/برگه

en: Pinterest confirmation
fa: تایید پینترست

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
fa: اگر سایت شما با پینترست تائید شده است می توانید این بخش را نادیده بگیرید.

en: Format-based archives
fa: بایگانی مبتنی بر فرمت

en: Webmaster Tools verification
fa: تایید ابزارهای وب‌مستر (Webmaster Tools)

note: translators: $s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to the product name
en: Buy %s
fa: خرید %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
fa: عنوان %1$s جدید

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
fa: عنوان %1$s موجود

en: Expected an integer as input.
fa: یک عدد صحیح به عنوان ورودی انتظار می رود.

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
fa: تلاش برای ساختن کلید کش نقشه سایت،اما ترکیب پیشوند و پسوند بسیار کوتاه است.احتمالا درخواست برگه ای را برای خروج از این محدوده دارید.

en: Remove
fa: حذف

en: Keep
fa: نگه داری

en: Bold the last page
fa: ضخیم کردن آخرین صفحه

en: Regular
fa: منظم

en: Bold
fa: ضخیم

en: Show Blog page
fa: نمایش صفحه بلاگ

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
fa: %s اصلی

en: Primary
fa: اصلی

note: translators: accessibility text. %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title.
en: Make %1$s primary %2$s
fa: درنظرگرفتن %1$s به عنوان %2$s اصلی

en: Integrations
fa: یکپارچگی

en: Term is set to noindex.
fa: به حالت noindex تنظیم شد.

en: Author archives
fa: بایگانی‌های نویسنده

en: Enabled
fa: فعال‌شده

en: Disabled
fa: غیرفعال‌شده

note: translators: %s: wp_title() function.
en: The separator defined in your theme's %s tag.
fa: عامل جدا کننده تعریف شده در تگ %s قالب شما.

en: No index
fa: بدون فهرست (index)

en: Once Weekly
fa: هفته‌ای یک بار

en: SEO score
fa: نمره سئو

note: Description of the plugin
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
fa: اولین راه کار سئوی وردپرس،شامل سئوی on-page و تحلیل محتوا، نقشه سایت و خیلی موارد دیگر.

note: Plugin Name of the plugin
en: Yoast SEO
fa: سئو Yoast

en: Activation failed:
fa: فعال‌سازی ناموفق شد:

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
fa: به نظر می‌رسد افزونۀ فیلتر (filter extension) موجود نباشد. لطفاً از میزبان سایت خود درخواست کنید آن را فعال کند.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
fa: نصب %1$s افزونه کامل نشد. به %2$sنحوه نصب%3$s مراجعه کنید.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
fa: کتابخانه های استاندارد PHP دردسترس نیست. با هاست خود برای فعال کردن (SPL) سوال کنید.

en: SEO Settings
fa: تنظیمات سئو

en: Mobile-Friendly Test
fa: آزمون بهینه‌بودن برای موبایل

en: Google Page Speed Test
fa: ابزار گوگل جهت تست سرعت صفحات

en: CSS Validator
fa: اعتبارسنج CSS

en: HTML Validator
fa: اعتبارسنج HTML

en: Pinterest Rich Pins Validator
fa: اعتبار سنج پین های قوی (Rich Pins) پینترست - Pinterest

en: Facebook Debugger
fa: اشکال‌زدای فیس بوک

en: Check Google Cache
fa: بررسی کش گوگل

en: Analyze this page
fa: تجزیه و تحلیل این برگه

en: Keyword Research
fa: پژوهش کلمه کلیدی

note: translators: %s expands to an invalid URL.
en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
fa: به نظر %s آدرس url معتبری به نظر نمی‌رسد. لطفا اصلاح کنید.

note: translators: 1: Verification string from user input; 2: Service name.
en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
fa: به نظر %1$s یک شناسه %2$s درست نیست. لطفاٌ تصحیح کنید.

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: %s Archive
fa: بایگانی %s

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: You searched for %s
fa: شما برای %s جستجو کردید

note: translators: %s expands to a twitter user name.
en: %s does not seem to be a valid Twitter Username. Please correct.
fa: به نظر نمی‌رسد %s شناسه کاربری معتبری برای توییتر باشد. لطفا اصلاح نمایید.

en: Summary with large image
fa: خلاصه با تصویر بزرگ

en: Summary
fa: خلاصه

note: translators: 1: link to post; 2: link to blog.
en: The post %1$s appeared first on %2$s.
fa: نوشته %1$s اولین بار در %2$s. پدیدار شد.

en: No numeric value was received.
fa: هیچ مقدار عددی دریافت نشد.

note: translators: %s is the ID number of a blog.
en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
fa: این باید یک بلاگ موجود باشد. وبلاگ %s وجود ندارد یا به عنوان یک وبلاگ حذف شده علامت‌گذاری شده است.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
fa: تنظیمات پیش‌فرض بلاگ باید شناسۀ عددی وبلاگی باشد که شما می‌خواهید از آن به عنوان وبلاگ پیش‌فرض استفاده کنید.

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
fa: %1$s انتخاب معتبری برای کسی که اجازه دسترسی به تنظیمات %2$s را دارد نیست. مقدار به حالت پیش‌فرض برخواهد گشت.

note: translators: %s expands to a taxonomy slug.
en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
fa: لطفا برای دسته‌بندی "%s" نوع نوشتۀ معتبری را انتخاب کنید

note: translators: %s expands to a post type.
en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
fa: لطفا رده بندی معتبری را برای نوع نوشته "%s" انتخاب کنید

en: You searched for
fa: شما جستجو نمودید برای

en: Home
fa: خانه

en: Archives for
fa: بایگانی‌ها برای

en: Error 404: Page not found
fa: خطای 404: صفحه پیدا نشد

en: Good
fa: خوب

en: Replaced with a custom taxonomies description
fa: با یک توضیحات طبقه‌بندی سفارشی جایگزین شد

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
fa: جایگزین شده با یک طبقه بندی دلخواه پست ها، جدا شده با ویرگول.

en: Replaced with a posts custom field value
fa: جایگزین شده با مقدار فیلد سفارشی نوشته‌ها

en: Replaced with the slug which caused the 404
fa: جایگزینی با نامکی که باعث بروز خطای 404 می‌شد انجام شد

en: Replaced with the posts focus keyphrase
fa: جایگزین شده با کلیدواژه اصلی نوشته ها

en: Attachment caption
fa: عنوان ضمیمه

en: Replaced with the current page number
fa: جایگزین شده با شماره صفحه فعلی

en: Replaced with the current page total
fa: جایگزین شده با کل صفحه فعلی

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
fa: جایگزین‌شده با شماره صفحه فعلی با زمینه (مثال صفحه 2 از 4)

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
fa: جایگزین با 'اطلاعات زندگینامه' نویسنده نوشته/برگه'

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
fa: جایگزین شده با 'نام مستعار' نویسنده برگه/نوشته'

en: Replaced with the post/page ID
fa: جایگزین شده با شناسه برگه/نوشته

en: Replaced with the post/page modified time
fa: جایگزین شده با تاریخ اصلاح برگه/نوشته

en: Replaced with the content type plural label
fa: جایگزین شده با برچسب جمع نوع نوشته

en: Replaced with the content type single label
fa: جایگزین شده با برچسب یکی نوع نوشته

en: Replaced with the current search phrase
fa: جایگزین شده با عبارت جستجوی فعلی

en: Replaced with the term name
fa: جایگزین شده با نام واژه

en: Replaced with the term description
fa: جایگزین شده با توضیح واژه

en: Replaced with the tag description
fa: جایگزین شده با توضیح برچسب

en: Replaced with the category description
fa: جایگزین شده با توضیح دسته

en: Replaced with the post categories (comma separated)
fa: جایگزین شده با دسته‌های نوشته (جدا شده با ویرگول)

en: Replaced with the current tag/tags
fa: جایگزین‌شده با برچسب/برچسب‌های فعلی

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
fa: جایگزین‌شده با خلاصه نوشته/برگه (بدون تولید خودکار)

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
fa: جایگزین‌شده با خلاصه نوشته/برگه (یا تولید شده خودکار درصورت عدم وجود)

en: The site's name
fa: نام سایت

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
fa: جایگزین‌شده با عنوان والد صفحه‌ی صفحه فعلی

en: Replaced with the title of the post/page
fa: جایگزین شده با عنوان نوشته/برگه

en: Replaced with the date of the post/page
fa: جایگزین شده با تاریخ نوشته/برگه

note: translators: 1: current page number, 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
fa: صفحه %1$d از %2$d

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
fa: شما امکان لغو جایگزینی متغیر استاندارد را با ثبت یک متغیر با نام مشابه را ندارید.از فیلتر "جایگزینیwpseo" جهت تنظیم مقدار یا ارزش جایگزینی استفاده کنید.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
fa: یک متغیر جایگزین با همین نام در حال حاضر ثبت شده است. سعی کنید نام متغیر خود را منحصربه فرد بسازید.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
fa: یک متغیر جایگزینی نمیتواند با "%%cf_" و"%%ct_"  شروع شود چنانچه موارد ذکر شده برای متغیرهای استاندارد wpseo ,متغیرهای زمینه سفارشی و رده بندیهای سفارشی ذخیره شده اند.سعی کنید از نامهای منحصر به فرد برای متغیرهایتان استفاده کنید.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
fa: یک متغیر جایگزین فقط می تواند شامل حروف و اعداد ، تاکید و یا یک خط تیره باشد. سعی کنید برای تغییر نام متغیر خود.

note: Translators: %1$s resolves to the SEO menu item, %2$s resolves to the Search Appearance submenu item.
en: Admin only notice: this page does not show a meta description because it does not have one, either write it for this page specifically or go into the [%1$s - %2$s] menu and set up a template.
fa: مورد توجه مدیر: این صفحه meta description را نمایش نمی‌دهد زیرا این متا را ندارد، این متا را برای این صفحه به صورت مستقیم قرار دهید یا به بخش [%1$s - %2$s] عنوان ها رفته و یک قالب تنظیم کنید.

en: Page not found
fa: صفحه پیدا نشد

note: translators: %s expands to the variable used for term title.
en: %s Archives
fa: بایگانی‌های %s

en: Meta description to use for Author page
fa: توضیحات متا جهت استفاده برای صفحه نویسنده

en: Title to use for Author page
fa: عنوان جهت استفاده برای صفحه نویسنده

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
fa: تنظیمات %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
fa: برون‌بری تنظمیات %1$s شما

en: Import settings
fa: تنظیمات درون‌ریزی

en: Import from other SEO plugins
fa: درون‌ریزی تنظیمات از دیگر افزونه‌های SEO

en: Import
fa: درون‌ریزی

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If you had a %s file and it was editable, you could edit it from here.
fa: اگر یک فایل %s داشته باشید و این فایل قابل ویرایش باشد، می‌توانید آن را از اینجا ویرایش کنید.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If your %s were writable, you could edit it from here.
fa: اگر پروندۀ %s قابل نوشتن بود، می‌توانید آن را از اینجا ویرایش کنید.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You don't have a %s file, create one here:
fa: شما فایل %s را ندارید، همین الان یکی بسازید:

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
fa: یک پیوند به تارنمای شما، با نام و توضیحات تارنمای شما به عنوان anchor متن.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
fa: یک پیوند به تارنمای شما، با نام تارنمای شما به عنوان متن anchor.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
fa: یک پیوند به مطلب, همراه با عنوانی به عنوان متن پیوندی.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
fa: یک پیوند به بایگانی برای نویسنده نوشته، با نام نویسنده‌ها به عنوان لنگر متن.

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
fa: شما می‌توانید از متغیرهای زیر درون محتوای خود استفاده کنید. آنها با مقادیر حقیقی جایگزین خواهند شد.

en: Content to put after each post in the feed
fa: محتوایی که بعد از هر نوشته در خوراک (feed) قرار می‌گیرد

en: Content to put before each post in the feed
fa: محتوایی که قرار است قبل از هر مطلب در خوراک ظاهر شود

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
fa: این قابلیت به صورت خودکار محتوایی را به درون خوراک تارنمای شما اضافه می‌کند. بدین معنی که برای دادن پیوند برگشتی به وبلاگ و نوشته‌های وبلاگتان می‌توانید از آن استفاده کنید که به موتور جستو کمک می‌کند نویسندۀ اصلی نوشته را پیدا کند.

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
fa: طرز استفاده از قابلیت مسیر راهنما در مقاله %1$s جهت راه اندازی مسیر راهنما %2$s شرح داده شده است.

en: How to insert breadcrumbs in your theme
fa: نحوه وارد کردن مسیر راهنما در قالب وبسایت شما

en: Blog
fa: مطالب سایت

en: Content type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
fa: نوع نوشته بایگانی برای نمایش مسیر راهنما طبقه بندی شده

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for content types
fa: طبقه بندی را نشان می دهد در مسیر راهنما برای نوع نوشته

en: Breadcrumb for 404 Page
fa: مسیر راهنما (Breadcrumb) برای صفحات 404

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
fa: پیشوند برای پیوندهای مسیر راهنما صفحه جستجو

en: Prefix for Archive breadcrumbs
fa: پیشوند برای پیوندهای مسیر راهنما بایگانی

en: Prefix for the breadcrumb path
fa: پیشوند برای مسیر راهنما

en: Anchor text for the Homepage
fa: متن Anchor برای صفحۀ خانه

en: Separator between breadcrumbs
fa: جدا کننده بین مسیر راهنما

en: Below are your published posts' SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
fa: در زیر امتیازهای سئوی نوشته های منتشر شده شما است.حالا زمان مناسبی برای بهبود نوشته های شما است!

en: Credits
fa: اعتبارها

en: &laquo; Back to Tools page
fa: &laquo; بازگشت به صفحۀ ابزارها

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
fa: %1$s ابزارهای توکار بسیار قدرتمندی در خود دارد:

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
fa: این ابزار به شما اجازه می‌دهد که به سرعت پرونده‌های مهم برای سئو را تغییر دهید؛ مانند پروندۀ robots.txt و .htaccess اگر وجود داشته باشد.

en: File editor
fa: ویرایشگر فایل

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
fa: تنظیمات سئو را از افزونه‌های دیگر درون‌ریزی کنید و برای استفاده دوباره از تنظیمات بر روی سایتی دیگر از آنها خروجی بگیرید.

en: Import and Export
fa: درون‌ریزی و برون‌بری

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
fa: این ابزار به شما اجازه می‌دهد که به سرعت عنوان‌ها و توضیحات نوشته‌ها و صفحه‌هایتان را بدون این که مجبور باشید برای هر صفحه به ویرایشگر آن رجوع کنید، تغییر دهید.

en: Bulk editor
fa: ویرایشگر گروهی

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
fa: برای تائید %1$s سایت خود در پینترست%2$s اینجا برچسب متا اضافه کنید:

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Pinterest.
fa: پینترست از متای داده Open Graph مانند فیسبوک استفاده می کند، مطمئن شوید که باکس Open Graph در تب فیسبوک انتخاب شده باشد اگر می خواهید سایتتان برای پینترست بهینه شود.

en: The default card type to use
fa: نوع کارت پیشفرض جهت استفاده

en: Add Twitter card meta data
fa: افزودن اطلاعات کارت متا تویتر

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
fa: این تصویر زمانی استفاده میشود که مطلب یا صفحه به اشتراک گذاشته شده شامل هیچ تصویری نباشد.

en: Description
fa: توضیح

en: Add Open Graph meta data
fa: افزودن داده متای Open Graph

en: YouTube URL
fa: آدرس YouTube

en: Pinterest URL
fa: آدرس Pinterest

en: MySpace URL
fa: آدرس MySpace

en: LinkedIn URL
fa: آدرس LinkedIn

en: Instagram URL
fa: آدرس اینستاگرام

en: Twitter Username
fa: نام کاربری توییتر

en: Facebook Page URL
fa: آدرس صفحه فیس‌بوک

en: Accounts
fa: حساب‌های کاربری

en: Restore site to defaults
fa: بازگردانی سایت به پیشفرض‌ها

en: Site ID
fa: شناسه سایت

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
fa: با استفاده از این فرم می توانید یک سایت را به تنظیمات پیشفرض سئو تنظیم مجدد کنید.

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new sites.
fa: حساسیت به حریم خصوصی (سرپرستان FB و موارد دیگر) ، موضوع خاص (بازنویسی عنوان) و چند تنظیمات خاص سایت به سایت های جدید وارد نمی شوند.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
fa: %1$sشناسه سایت%2$s وارد کنید برای اینکه تنظیماتی که می خواهید بصورت پیشفرض به سایت هایی که در شبکه اضافه می شود اعمال گردد. برای اعمال نشدن خالی رها کنید.

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
fa: انتخاب سایت برای تنظیماتی شما برای پیش فرض همه سایت هایی که شما به شبکه اضافه می کنید. اگر 'هیچکدام'را انتخاب کنید افزونه به حالت پیش فرض نرمال استفاده می شود.

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
fa: سایت های جدید در شبکه، تنظیمات سئوی خود را از این سایت به ارث می برند

en: Super Admins only
fa: فقط مدیران ارشد

en: Site Admins (default)
fa: مدیران سایت (پیش‌فرض)

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
fa: چه کسی می تواند به تنظیمات %1$s دسترسی به داشته باشد

en: spam
fa: هرزنامه (spam)

en: mature
fa: بالغ (mature)

en: archived
fa: بایگانی شده

en: public
fa: عمومی

note: translators: %s expands to the name of a site within a multisite network.
en: %s restored to default SEO settings.
fa: %s به تنظیمات پیشفرض سئو برگشت.

en: Settings Updated.
fa: تنظیمات بروزرسانی شد.

en: 404 pages
fa: صفحات 404

en: Search pages
fa: صفحات جستجو

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>.
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
fa: این صفحات به طور پیشفرض %s هستند. به طوری که هرگز در نتایج جستجو نمایش داده نخواهند شد.

en: Special pages
fa: برگه‌های خاص

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
fa: خطای «محتوای تکراری» در بایگانی زمانی هم ممکن است رخ بدهد. همانطور که در بالا گفته شد، می توانید برای جلوگیری از این خطا، دقیقا مانند آرشیو نویسنده عمل کنید.

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
fa: اگر این حالت سایت شما است می توانید آن را غیرفعال کنید تا به صفحه اصلی شما باز گردید یا اینکه یک %s اضافه کنید تا در نتیجه جستجو نمایان نشود.

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
fa: اگر در حال اجرای برگه یک نویسنده هستید. بایگانی نویسنده دقیقا مانند صفحه اصلی شما می شود. این را %1$s مشکل تکراری بودن محتوا%2$s می نامند.

en: Date archives
fa: تاریخ بایگانی

en: author archives
fa: بایگانی های نویسنده

en: Title
fa: عنوان

en: Take note:
fa: یادداشت بردارید:

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the homepage by %1$sediting the homepage itself%2$s.
fa: شما می توانید عنوان و توضیحات صفحه اصلی سایت را توسط %1$sویرایش خود صفحه اصلی %2$sتنظیم نمایید.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the posts page by %1$sediting the posts page itself%2$s.
fa: شما می توانید عنوان و توضیحات صفحات مطالب سایت را توسط %1$sویرایش خود صفحات مطالب %2$sتنظیم نمایید.

en: Homepage &amp; Posts page
fa: صفحه نخست &amp . نوشته های برگه

en: Title Separator
fa: جداکننده‌ عنوان

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
fa: %1$s گرفتن خودکار که باید عناوین برگه‌ها بازنویسی شود، اگر میدانید اشتباه است یا میخواهید خودتان تغییر دهید از اینجا تنظیم کنید.

en: Force rewrite titles
fa: اجبار بازنویسی عنوان‌ها

en: Taxonomies
fa: طبقه‌بندی‌ها

en: Homepage
fa: صفحه خانه

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s Extensions
fa: افزونه‌های %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
fa: ادغام یکپارچه ووکامرس با %1$s و گرفتن امکانت بیشتر!

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
fa: بهترین رتبه منطقه ای در نقشه سایت گوگل!

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
fa: آیا در بخش خبری گوگل هستید؟ افزایش ترافیک از بخش خبری گوگل با بهینه سازی برای آن!

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
fa: ویدئوهای خود را بهینه نمایید تا با نمایش در نتایج جستجو کلیک‌های بیشتری دریافت کنند!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
fa: %1$s نسخه پولی با امکانات بیشتر و پشتیبانی کامل.

en: Person
fa: شخص

note: translators: %1$s opens the link to the Yoast.com article about Google's Knowledge Graph, %2$s closes the link,
en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. You can be either an organization, or a person.
fa: این اطلاعات به عنوان داه‌های متا در سایت شما نمایش داده خواهند شد. هدف نمایش در نگار اطلاعات گوگل %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s می‌باشد. شما می‌توانید  یک شرکت و یا یک فرد را برگزینید. یکی را انتخاب نمائید.

en: Website name
fa: نام وب سایت

en: Webmaster Tools
fa: ابزارهای وب‌مستر

en: Breadcrumbs
fa: مسیر راهنما

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
fa: برای حل این مشکل شما نیاز به %1$s دارید. می توانید افزونه را بخرید، بعلاوه یک سال پشتیبانی و بروزرسانی در %2$s.

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
fa: ساخت تغییر مسیرها یک ویژگی %s است

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
fa: غیرفعال سازی %s

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
fa: ممکن است افزونه %1$s زمانی که همزمان با افزونه %2$s فعال می شود مشکلاتی را بوجود آورد.

en: Upload Image
fa: تصویر را بارگذاری نمایید

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
fa: %s بررسی اجمالی نوشته ها

en: Breadcrumbs title
fa: عنوان مسیر راهنما

en: Pinterest
fa: پینترست

en: Social settings
fa: تنظیمات شبکه‌های اجتماعی

en: Archives
fa: بایگانی‌ها

en: Email
fa: ایمیل

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Close
fa: بستن

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps.
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines and might slow down your site.
fa: هر دوی %1$s و %2$s می توانند نقشۀ سایت XML بسازند. داشتن دوتا نقشۀ سایت چندان مفید نیست و حتی می‌تواند سرعت سایت شما را پایین بیاورند.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's Open Graph settings
fa: پیکربندی %1$s's تنظیمات نمودار باز

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output.
en: Both %1$s and %2$s create Open Graph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
fa: هر دوی %1$s و %2$s خروجی OpenGraph می سازند، که ممکن است فیسبوک، توییتر، لینکدین و دیگر شبکه‌های اجتماعی زمانی که صفحات شما به اشتراک گذاشته می شوند، متن و تصویر اشتباهی را برگزینند.

en: Twitter
fa: توییتر

en: Facebook
fa: فیس‌بوک

en: very difficult
fa: خیلی سخت

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability
fa: سعی کنید برای خوانایی بیشتر جمله ها رو کوتاه تر، از کلمه های با سختی کمتر استفاده کنید

en: difficult
fa: سخت

en: Try to make shorter sentences to improve readability
fa: تلاش کنید جملات کوتاه‌تر برای بهبود خوانایی بسازید

en: fairly difficult
fa: واقعا سخت

en: OK
fa: تایید

en: fairly easy
fa: واقعا آسان

en: easy
fa: آسان

en: very easy
fa: خیلی راحت

en: Meta Desc.
fa: توضیح متا.

en: All SEO Scores
fa: همه امتیازهای سئو

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
fa: تصویر شاخص باید حداقل 200x200 پیکسل باشد تا توسط فیسبوک و دیگر شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد.

en: (no parent)
fa: (بدون موضوعات مهم)

en: Post is set to noindex.
fa: پست به حالت noindex تنظیم شد.

en: The URL that this page should redirect to.
fa: نشانی اینترنتی که این صفحه باید به آن ارجاع داده شود.

en: 301 Redirect
fa: تغییر مسیر 301

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The canonical URL that this page should point to. Leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
fa: آدرس های canonical که در این صفحه هستند باید خالی باشند در پیوندهای یکتای پیشفرض%1$sCross domain canonical%2$s پشتیبانی میشود.

en: Canonical URL
fa: نشانی قانونی (Canonical)

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
fa: عنوان برای استفاده در این برگه در مسیر راهنما

en: Breadcrumbs Title
fa: عنوان مسیر راهنما

en: No Snippet
fa: بدون سربرگ

en: No Archive
fa: بدون بایگانی

en: No Image Index
fa: بدون ایندکس تصویر

en: None
fa: هیچ کدام

en: Meta robots advanced
fa: متا روبات های پیشرفته

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
fa: اخطار: حتی اگر شما تنظیمات متای ربات ها را می توانید تغییر دهید،کل سایت می تواند به noindex تنظیم شود در بخش تنظیمات کل سایت،پس این تنظیمات اثری ندارد.

en: Meta description
fa: توضیح متا

en: SEO Title
fa: عنوان سئو

en: Focus keyword
fa: کلیدواژه‌ کانونی

en: Settings successfully imported.
fa: تنظیمات با موفقیت وارد شده است.

en: Settings could not be imported:
fa: تنظیمات نباید وارد شود :

en: Breadcrumb for 404 pages:
fa: مسیر راهنما برای صفحه های 404:

en: Prefix for search result pages:
fa: پیشوند برای صفحات نتایج جستجو:

en: Prefix for archive pages:
fa: پیشوند برای صفحه‌های بایگانی:

en: Prefix for breadcrumbs:
fa: پیشوند برای مسیر راهنما:

en: Anchor text for the homepage:
fa: متن لنگر برای صفحۀ خانگی:

en: Breadcrumbs separator:
fa: جدا کننده مسیر راهنما:

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
fa: مسیر راهنما %s

en: Use Image
fa: استفاده از تصویر

en: Action
fa: عمل

en: Page URL/Slug
fa: نامک/نشانی صفحه

en: Publication date
fa: تاریخ انتشار

en: Post Status
fa: وضعیت نوشته

en: WP Page Title
fa: عنوان صفحۀ وردپرس

en: View
fa: نمایش

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
fa: نمایش &#8220;%s&#8221;

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
fa: پیش‌نمایش &#8220;%s&#8221;

en: Edit
fa: ویرایش

en: Filter
fa: صافی

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of trashed posts in localized format.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: بفرست تو زباله‌دان <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of posts in localized format.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: همۀ <span class="count">(%s)</span>

en: New Yoast Meta Description
fa: توضیحات متای جدید افزونه

en: Existing Yoast Meta Description
fa: توضیحات متای خود افزونه

en: Facebook profile URL
fa: آدرس نمایه‌ی فیس‌بوک

en: Twitter username (without @)
fa: نام کاربری تویتر (بدون @)

en: FAQ
fa: سوالات متداول

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
fa: یک موضوع مهم در SEO: شما دسترسی ربات‌ها را بسته‌اید.

en: Posts
fa: نوشته‌ها

en: Edit Files
fa: ویرایش فایل ها

en: General
fa: عمومی

en: Extensions
fa: توسعه

en: Search Console
fa: میزفرمان جستجو

en: Tools
fa: ابزارها

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: XML sitemaps
fa: نقشه های XML سایت

en: Social
fa: اجتماعی

en: SEO
fa: سئو

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the installed version, %3$s expands to Gutenberg
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
fa: %1$s شما استفاده می کنید از%2$s نسخه %3$s برای هماهنگی کامل بروزسانی کنید به جدیدترین نسخه.

en: Just another WordPress site
fa: یک سایت دیگر با وردپرس

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
fa: شما از HTML در مقدار خود استفاده کردید که مجاز نمی‌باشد.

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: You can't edit %s that aren't yours.
fa: شما نمی‌توانید %s را ویرایش کنید، به این دلیل که این مال شما نیست.

note: translators: %s expands to post type name.
en: You can't edit %s.
fa: شما نمی‌توانید %s را ویرایش کنید.

note: translators: %s expands to post type.
en: Post has an invalid Content Type: %s.
fa: نوشته دارای نوع نوشتۀ نامعتبر است: %s.

en: Post doesn't exist.
fa: نوشته موجود نیست.
